Przepis miesiąca grudnia: „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę”
„Zdrowo jeść by rosnąć w siłę” Fundacji Tesco Dzieciom.
W grudniu dzieci ze Środowiskowego Ogniska Wychowawczego pokazały, że nie tylko potrafią wykonać potrawę zgodnie z przepisem kulinarnym, ale także urozmaicić ją według własnego pomysłu.
Właśnie tak powstało ciasto bez pieczenia z kaszy manny i ryżu preparowanego. W tym miesiącu ogniskowicze wykonali też pożywną zupę paprykowo- kremową, kremówki na herbatnikach i tortillę z pieczarkami. Ostatni raz w tym roku gościliśmy szefa kuchni, który tym razem pokazał dzieciom i zaproszonym gościom tajniki przyrządzania potraw ciekłym azotem. Wszyscy mogli spróbować bezów, lodów ze świeżo wyciśniętego soku owocowego i koktajli.
Przepis miesiąca: ciasto bez pieczenia z kaszy manny i ryżu preparowanego. Składniki: Ciasto jasne: 1 litr mleka, 3/4 szklanki cukru, 1 opakowanie cukru waniliowego, 1,5 szklanki kaszy manny, 1 kostka masła lub margaryny.
Ciasto z ryżu preparowanego: składniki jak wyżej + ryż preparowany, mniej kaszy, kilka kostek mlecznej czekolady. Dodatkowo 8 paczek herbatników petit beurre/ krakersy.
Przygotowanie: Dno blachy o wymiarach 28×34 cm wyłożyć herbatnikami/ krakersami. W garnku zagotować mleko, dodać masło, ciągle mieszając dodać cukier i kaszę manną (wsypujemy stopniowo). Po dodaniu kaszy energicznie mieszać, aby nie porobiły się grudki. Gdy masa zacznie gęstnieć – wylać ją na warstwę herbatników krakersów, równomiernie rozprowadzić i ułożyć krakersy. Ciasto z ryżu wykonujemy jak wyżej dodając do wsypywanej kaszy jednocześnie ryż, wylewamy na przestygniętą pierwszą warstwę. Smacznego!!
IV edycja programu „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę”
Za nami pierwszy miesiąc czwartej edycji programu „Zdrowo jeść by rosnąć w siłę” Fundacji Tesco Dzieciom.
Podopieczni Ogniska pogłębili swoją wiedzę na temat trwałości produktów spożywczych podczas zajęć dotyczących zakupów. Dzieci samodzielnie układały przykładowe jadłospisy, czynnie brały udział w pogadance na temat marnowania i sposobów przechowywania żywności.
Co tydzień odbywały się zajęcia kulinarne dzięki którym dzieci doskonaliły swoje umiejętności. Na przepis miesiąca wybrano przepis na leczo. Podopieczni liczą, że potrawa w najbliższym czasie jeszcze zagości na ogniskowym stole.
Przepis miesiąca:
Składniki: 3 cebule, 3 papryki czerwone, olej, wędlina, pomidorki cherry, koncentrat pomidorowy, ogórek, cukinia, 2 łyżki pikantnego keczupu, 1 łyżka czerwonej słodkiej papryki, sól i pieprz do smaku.
Wykonanie:
Cebulę pokroić w piórka i zeszklić na oleju. Paprykę oczyścić z gniazd nasiennych, pokroić w niezbyt cienkie paski, wrzucić do garnka o grubym dnie, dolać odrobinę wody i dusić pod przykryciem. Kiedy cebula się zeszkli, dodać ją do duszonej papryki, wymieszać całość i kontynuować duszenie. Wędlinę pokroić drobno, podsmażyć na patelni pozostawionej po smażeniu cebuli. Podsmażoną dodać do garnka z warzywami. Dusić całość, aż papryka zupełnie zmięknie i smaki się dobrze wymieszają (ok. 20 minut). Dodać pomidorki cherry, ogórka, cukinię, koncentrat pomidorowy i keczup. Doprawić papryką w proszku. Dusić jeszcze 10 minut i na koniec doprawić solą i pieprzem.
Smacznego!
Wycieczka do mini zoo w Leonowie
30 października nasi podopieczni pojechali na wycieczkę do mini zoo w Leonowie. Tam czekało na nich mnóstwo atrakcji: gra plenerowa, zwiedzanie zoo i poznawanie jego mieszkańców oraz ognisko z kiełbaskami.
W trakcie pobytu zabawy było co nie miara. Dzieci musiały dwoić się i troić aby wykonać powierzone im zadania i zrealizować cel jakim było zdobycie czterech żywiołów.
Oszczędzanie z Bankiem BPH
27 października odwiedziły nas panie z banku BPH aby opowiedzieć naszym podopiecznym o oszczędzaniu . Wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki w tym świnki skarbonki .Dziękujemy w imieniu dzieci za miłe spotkanie.
Wizyta w „Cukrze Lukrze”
15 października podopieczni Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD udali się do manufaktury cukierków na słodkie warsztaty.W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się z czego wykonuje się masę na lizaki i cukierki, skąd pochodzą barwniki oraz w jaki sposób uzyskuje się pożądany kształt. Po pokazie każde z dzieci wykonało samodzielnie lizaka, którego potem wraz z cukierkami zabrały do domu. Atmosfera była wspaniała więc na pewno niedługo tam wrócimy.
Koniec wakacji nadszedł niespodziewanie szybko dla podopiecznych Ogniska. Wspomnienia z wakacji zostały wyparte przez nowe szkolne obowiązki i stałe ogniskowe zajęcia. We wrześniu wiele się u nas działo.
Odwiedziła nas pani pielęgniarka z pobliskiej przychodni aby porozmawiać o zdrowym stylu życia, przygotowaliśmy coś słodkiego dla ogniskowych łasuchów oraz przeprowadziliśmy konkurs fryzjerski na najlepszą i najbardziej oryginalną fryzurę.
Akcja „Lato w Mieście” 2015
Zapraszamy do obejrzenia letniej galerii zdjęć:I turnus: „Mały inżynier”
w pierwszym tygodniu dzieci brały udział w eksperymentach z wodą, budowały makietę miasta przyszłości, dowiedziały się jak układa się wzory na chodnikach i czym różni się parkiet od parkietażu. Ponadto dzieci obejrzały zabawne perypetie animowanych zwierzaów w filmie „Ups! Arka odpłynęła”. Odbył się również drużynowy turniej piłkarzyków oraz zajęcia sprawnościowe. Gra terenowa na Starym mieście połączona z odkrywaniem mniej znanych zakątków miasta, rozgrywki sportowe i na basenie oraz pokazy fizyko- chemiczne. To wszystko czekało na dzieci w drugim tygodniu zabawy z TPD. Na zakończenie odbył się uroczysty podwieczorek oraz wręczenie dyplomów i upominków.
II turnus: „Zawód reporter”
uczestnicy wzięli udział w zajęciach na temat mediów i reklamy, gościli u siebie dziennikarkę Radia Lublin, Panią Magdalenę Grydniewską, która opowiedziała im o kulisach zowdu pracy reportera. Razem z nią dzieci miały możliwość porozmawiać z przechodniami i przeprowadzić wywiad.W Narodowym Banku Polskim uczestnicy zajęć zwiedzili wystawę monet z wizerunkami królów polskich i brali udział w zajęciach o pracy banku centralnego. Podsumowaniem tygodnia pełnego wrażeń była wizyta w Izbie Drukarstwa i udział w warsztatach introligatorskich oraz komiksowych.
Na koniec medialnego turnusu uczestnicy odwiedzili redakcję Dziennika Wschodniego, mieli okazję przyjeć się bliżej pracy dziennikarza prasowego, poznać redakcję oraz zrobić sobie wspólne zdjęcie.
Powstała również gazetka „Nowinki półkolonijne” (.pdf)
– Izba drukarska (.pdf)
– Wywiad z kucharzem (.pdf)
– Sport to zdrowie (.pdf)
III turnus: „Z ekologią na „ty”
Przez ostatnie dwa tygodnie wakacji dzieci uczestniczące w zajęciach odkrywały świat ekologii i zdrowego stylu życia. Poznały tajniki segregacji odpadów oraz ich ponownego wykorzystania poprzez stworzenie nowej rzeczy – ekoludka. W ramach zajęć rekreacyjnych dzieci obejrzały w kinie dwa filmy „W głowie się nie mieści” oraz „Mały książę”. Wraz z przewodnikiem odkrywały uroki Starego Miasta. Nie zabrakło także zajęć sportowych: sztafet, zawodów zręcznościowych oraz wizyt na basenie. Na zakończenie wakacji odbył się konkurs „Mam talent”, w którym zwyciężył niezrównany duet – Martyna oraz jej pies Nemo.
Kuchnia Tesco – sierpień
W okresie wakacyjnym uczestnicy programu „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” brali udział w wielu ciekawych zajęciach.
Czy emocje mają wpływ na zdrowie ludzi? Jakie emocje są dobre, a które szkodzą? Jak zapobiegać sytuacjom stresowym? Na te i inne pytania odpowiedzi szukali uczestnicy programu „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” w trakcie sierpniowych spotkań. Ostatni miesiąc wakacji upłynął pod hasłem „Z ekologią na Ty”. Uczestnicy zajęć poznali zasady ekologicznego stylu życia, w tym nie tylko hasła związane z obróbką odpadów ale i zasady ekologicznej uprawy roślin czy hodowli zwierząt oraz przygotowywania zdrowych i zbilansowanych posiłków. Dodatkową atrakcją było aktywne spędzanie wolnego czasu poprzez zajęcia na basenie oraz boisku szkolnym na zajęciach sportowych.
Wybrano przepis miesiąca: deser owocowy z lodami.
Składniki: lody waniliowe i truskawkowe, arbuz, truskawki, biszkopty podłużne.
Wykonanie: arbuza przekroić na ćwiartki, wydrążyć z niego kulki za pomocą łyżki, truskawki opłukać i obrać z szypułek, lody nałożyć do miseczek, ozdobić owocami oraz biszkoptem. Smacznego!
Kuchnia Tesco – lipiec
W okresie wakacyjnym uczestnicy programu „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” brali udział w wielu ciekawych zajęciach. Podczas lekcji pokazowych uczyli się wykonywać pizzę i otrzymali dyplom małego pizzera. Podczas warsztatów kulinarnych dzieci przygotowywały wiele znakomitych potraw m.in. naleśniki, lemoniadę, sałatkę z makaronem i krewetkami oraz koreczki. Jednym z zadań w trakcie spotkań było przygotowanie pikniku, w związku z tym powstały wspaniałe i pożywne kanapki oraz napoje orzeźwiające.
Wybrano przepis miesiąca: lemoniada
Przygotuj: 2 plastry cytryny, 2 plastry pomarańczy, 2 łyżki cukru, 1 łyżeczka miodu (opcjonalnie), 4 listki mięty, 1l wody mineralnej niegazowanej i kostki lodu. Do dzbanka wrzuć plastry owoców, dodaj cukier i miód, wszystko zalej wodą i wymieszaj. Do napoju wrzuć umyte listki mięty oraz pokruszony lód. Całość wstaw na min. 1 godzinę do lodówki
Kuchnia Tesco – czerwiec
Podopieczni Środowiskowego Ogniska Wychowawczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Lublinie brali w czerwcu aktywnie udział w zajęciach poświęconych owocom i ich wartościom odżywczym.
W trakcie zajęć dzieci poszukiwały witamin, odkrywały ich cechy i funkcje. Po części teoretycznej przyszedł czas na degustację. Każdy miał możliwość spróbować owoców i w formie zabawy próbować odgadnąć nazwę danego owocu.
W trakcie degustacji próbowano m.in. jabłek, pomarańczy, truskawek, arbuza. Potrawą miesiąca została sałatka z jajkiem i szynką.
Przygotuj: 5 ugotowanych jajek, 25 dag szynki konserwowej, 20 dag sera żółtego, puszkę groszku i fasoli czerwonej, majonez, sól i pieprz do smaku. Jajka, szynkę i ser pokrój w drobną kostkę, odsącz na sicie groszek i fasolę. Wszystkie składniki wsyp do salaterki i wymieszaj. Dodaj 2 łyżki majonezu, sól i pieprz do smaku. Wszystko wymieszaj.
Podawaj udekorowane np. natką. SMACZNEGO.
W okresie wakacji w naszej placówce realizowany będzie program wypoczynkowy „Lato w mieście” współfinansowany przez Gminę Lublin.
Program przewiduje wiele atrakcji dla dzieci, turnieje sportowe, wyjścia na basen i do kina oraz ciekawe zajęcia rozwijające zainteresowania.
Zobacz szczegółowy program zajęć (.pdf)
Pobierz kartę uczestnika półkolonii (.pdf)
Kuchnia Tesco – maj
Do naszej kuchni zawitał maj, a z nim nowe pomysły na pyszne dania. Dzieci przygotowywały szyszki z preparowanego ryżu, hamburgery oraz placki z papryką, szynką i serem żółtym. Ponadto w ramach zajęć tematycznych dotyczących zdrowego trybu życia w Ognisku odbyły się zajęcia pt. „Zaczynamy uprawiać sport”, z których uczestnicy dowiedzieli się co potrzebne jest by uprawiać sport oraz jakie niesie to ze sobą korzyści. Dzieci mogły również sprawdzić się w mini konkursie wiedzy ze znajomości dyscyplin sportowych oraz gwiazd sportu.
Przepis miesiąca maja: PLACKI Z PAPRYKĄ, SZYNKĄ I SEREM ŻÓŁTYM
Składniki: 2 czerwone papryki, 20 dag szynki, 20 dag sera żółtego, 3,5 szklanki mąki, 3 szklanki mleka, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 2 łyżeczki octu, 2 jajka, przyprawa do pizzy.
W misce wymieszaj składniki ciasta i dodaj paprykę, szynkę i ser pokrojone w drobną kostkę. Dopraw przyprawą i wymieszaj. smaż na olej na złoty kolor. Podawaj z keczupem.
26 maja w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym TPD odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Na spotkanie licznie przybyły mamy i babcie aby razem z dziećmi uczcić ten piękny dzień. Podopieczni Ogniska wystawili przedstawienie „Dzień Mamy”, recytowali wiersze, były też piosenki oraz specjalny tanieć dla gości. Po występie dzieci i rodzice włączyli się do wspólnych zabaw m.in. odbyła się „Familiada” oraz konkurencje sprawnościowe. Po tak udanym początku wszyscy goście udali się na słodki poczęstunek.
Kuchnia Tesco – kwiecień
W Ogniskowej kuchni praca wre aż miło popatrzeć. Powstają coraz pyszniejsze dania. Dzisiaj sałatka z kuskusem oraz pyszny mus brzoskwiniowo jabłkowy z ciasteczkami i groszkami.
8 kwietnia podopieczni Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD zostali zaproszeni na stadion Arena Lublin. Podczas wycieczki mogli zajrzeć do miejsc normalne niedostępnych dla kibiców np. sali konferencyjnej, loży prezydenckiej czy szatni piłkarskiej. Dzieci oglądały stadion z różnych poziomów, od najniższego tj. murawy do najwyższych trybun. W trakcie zwiedzania dzieci dowiedziały się wielu interesujących rzeczy o stadionie i murawie.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Areny Lublin za możliwość odwiedzin.
W marcu do Ogniska zawitała wiosna. Objawiła się kwiatami i jasnymi kolorami rozświetlając całą salę i buzie dzieci. A w związku ze zbliżającymi się świętami Wielkanocnymi pojawiły się u nas pisanki.
Kuchnia Tesco – marzec
Podsumowaniem marca było wyłonienie zwycięskiego przepisu na potrawę miesiąca. Spośród wybranych wcześniej przepisów tygodnia wyłoniono zwycięską potrawę, którą okazała się SAŁATKA Z KURCZAKIEM I BROKUŁEM. Poniżej przepis oraz lista niezbędnych składników.
Składniki: pierś kurczaka, brokuł, 4 -5 pomidorków koktajlowych, 2 ugotowane jajka, puszka kukurydzy, majonez, sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: Pierś kurczaka kroimy w paski, solimy i pieprzymy, następnie obsmażamy na oleju. Brokuła wrzucamy na gotującą się i osoloną wodę, lekko blanszujemy. Do miski wrzucamy pokrojone pomidorki i jajka, ugotowanego brokuła i kurczaka. Kukurydze odcedzamy z zalewy i dokładamy do pozostałych składników. Wszystko mieszamy z łyżką majonezu, doprawiamy do smaku wg uznania.
W miesiącu marcu wychowankowie, uczestnicy programu konkurowali ze sobą w konkursie na przepis tygodnia. W każdy poniedziałek dzieci otrzymywały listę składników lub kategorię potrawy. W czwartek na warsztatach kulinarnych realizowano wybrany przepis. Do finału konkursu na przepis miesiąca trafiły przepisy na: sałatkę z kurczakiem i brokułem, sałatka z jajkiem i warzywami, mus jabłkowy oraz wielkanocny farsz z tuńczykiem i rzodkiewką.
W miesiącu marcu wychowankowie Ogniska poznają nowe techniki plastyczne takie jak: IRIS FOLDING, POINTYLIZM czy KALKOGRAFIA. Każda z tych technik pozwala dzieciom rozwinąć wyobraźnię i poszerzyć horyzonty. Ponadto odbył się turniej ping – ponga.
Co wtorek na sali gimnastyczne w Gimnazjum nr 9 odbywają się zajęcia sportowe i rekreacyjne. Kontynuowane są warsztaty kulinarne, w trakcie których realizowany jest przepis przygotowany przez dzieci w konkursie na przepis miesiąca.
Kuchnia Tesco – luty
5 lutego odbył się turniej zagadek dotyczących higieny i zdrowia. Zajęcia te były wstępem do rozpoczęcia tematu zdrowia jako skarbu, o który musimy nauczyć się dbać. Zajęcia te odbyły się 18 lutego i miały formę zabaw, w trakcie których uczestnicy rozwiązywali zagadki, krzyżówkę, dopasowywali zgodnie z poleceniem. W trakcie spotkania uczestnicy kształtowali umiejętność pracy w grupach, logicznego myślenia (przełożenie metaforycznych słów zagadek na prawidłowe rozwiązanie. Celem zajęć było ukazanie dzieciom wpływu ich codziennych działań w temacie odżywiania, ubierania się na zdrowie. na warsztatach kulinarnych uczestnicy zajęć wykonywali naleśniki na dwa sposoby – słodkie i wytrawne, faworki, sałatka z wiosennych warzyw oraz batoniki zbożowe.
Wybrano przepis miesiąca: Batoniki musli.
Do przygotowania batoników potrzebne są następujące składniki: orzechy laskowe, orzechy włoskie, suszone morele, rodzynki, suszona żurawina, słonecznik łuskany, płatki migdałów, płatki owsiane (górskie lub inne), gorzka czekolada i miód.
Przygotowanie: suche produkty takie jak orzechy, migdały, czekoladę , morele, rodzynki siekamy na mniejsze kawałki, dodajemy płatki owsiane. Na koniec wszystko mieszamy i łączymy z miodem. Masę wykładamy do foremek wyłożonych papierem do pieczenia i wstawiamy do lodówki do momentu stężenia. Po wyjęciu z lodówki masę kroimy na mniejsze kawałki. Taki domowy batonik jest źródłem wielu składników i jest świetną alternatywą dla niezdrowych przekąsek.
Ferie w Ognisku
Mimo braku śniegu dzieci się nie nudzą. Rozpoczęta piracka przygoda trwa dalej. Dzieci poznały historię najsłynniejszych piratów wszechczasów, projektowały własne flagi pirackie oraz statek piracki. Wzięły też udział w zajęciach edukacyjnych realizowanych w muzeum na Zamku Lubelskim. W trakcie zajęć uczestnicy rozmawiali o budowie zamków i siedzib rycerskich. Na koniec sami wcielili się w role konstruktorów i projektantów zamków. Młodsi mogli zamek narysować lub pokolorować.
Ale nie samym duchem człowiek żyje… znalazło się więc też coś dla ciała – zajęcia na sali gimnastycznej oraz spacer do Ogrodu Saskiego, w którym podziwiać można było piękne pawie.
W drugim tygodniu ferii kontynuowaliśmy temat piratów. Dzieci pracowały nad mapą bezludnej wyspy oraz tworzyły własny „ocean w butelce” . przednia zabawa towarzyszyła dzieciom zarówno na basenie jak i na zamku lubelskim w trakcie warsztatów projektowania biżuterii. Na zakończenie ferii, z okazji Tłustego Czwartku, dzieci samodzielnie wykonały faworki i wzięły udział w wielkim balu karnawałowym. W trakcie zabawy było wiele zabaw i atrakcji, największą zaś było poszukiwanie skarbu.
Kuchnia Tesco: Ferie nie są przeszkodą dla kuchni Tesco. Uczestnicy programu „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” tym razem postanowili odmienić tradycyjne naleśniki i przedstawić je w dwóch atrakcyjnych wersjach: na słono i na słodko. Palce lizać!
Ferie zimowe w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym
W okresie ferii tj. od 2 lutego do 13 lutego Środowiskowe Ognisko Wychowawcze TPD będzie czynne w godzinach 10.00 – 14.00.
W tym roku czas upłynie nam pod piracką banderą. Zapraszamy dzieci na „Piracką przygodę”. W programie m.in. gry i zabawy pirackie, pirackie opowieści, tworzenie pirackich atrybutów oraz na zakończenie bal karnawałowy z poszukiwaniem zaginionego skarbu.
Ogniskowa Kuchnia Tesco:
Nowy Rok przynosi w kuchni naszego Ogniska nowe wyzwania kulinarne dla naszych podopiecznych.
Na zajęciach kulinarnych przygotowują oni takie smakołyki jak tortille z mięsem i warzywami, kolorowe szaszłyki mięsno – warzywne czy kisiel z owocami.
Jak zawsze zajęcia te to najprzyjemniejszy i najbardziej wyczekiwany moment dnia. Ponadto oprócz umiejętności kulinarnych dzieci zdobywają niezbędna wiedze na temat bezpieczeństwa oraz zdrowego trybu życia.
W ramach programu „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” uczestnicy zajęć dowiedzieli się „Skąd się bierze mleko w moim kubku?” (zajęcia zrealizowano na podstawie scenariusza ze strony www.scenariuszelekcji.edu.pl).
Dzieci poznały drogę jaką przebywa mleko od momentu wydojenia krowy, przez zakłady mleczarskie do sklepów i w rezultacie do ich domów.
Zaprezentowane zostały dawne i współczesne metody pozyskiwania i przetwarzania mleka, schemat produkcji mleka – wyjaśniono takie pojęcia jak pasteryzacja czy homogenizacja.
Na zakończenie spotkania dzieci dowiedziały się w jaki sposób odbywa się produkcja m.in. jogurtów i mleka w proszku.
Zabawy Ogniskowe
Po wysiłku umysłowym przychodzi czas na relaks w naszym Ognisku. Wtedy zaczyna się zabawa.