Ognisko 2016

Wizyta w Sky Parku

28 grudnia podopieczni Środowiskowego Ogniska Wychowawczego doskonalili swoje umiejętności sportowe. Zorganizowano dla nich wyjście na ściankę wspinaczkową do Sky Parku w Galerii Olimp.
Każdemu udało się przełamać strach, a najbardziej wytrwali zaliczyli prawie wszystkie poziomy trudności.

Zajęcia kulinarne z seniorami

19 grudnia odbyły się otwarte warsztaty kulinarne pt. „Dieta naszych mam, dieta naszych babć”. Pod okiem pań z Wielopokoleniowego Klubu Wolontariusza wykonano śledzie pod pierzynką, buraczki z serkiem mascarpone oraz ćwikłę. Wspólnie przygotowane śledzie zagościły na naszym stole następnego dnia podczas przedświątecznego spotkania.

Warsztaty ceramiczne

Na początku grudnia dzieci z Ogniska uczestniczyły w zajęciach manualnych w Żywiołach Ziemi gdzie z gliny wykonały piękne anioły oraz ozdoby. Prace po wypaleniu trafiły do placówki. Chętne osoby mogły je pomalować i udekorować.

Wizyta w Manii Skakania

W niedzielę 11 grudnia, w ramach mikołajkowej niespodzianki, dla dzieci z Ogniska zorganizowany wyjście do parku trampolin Mania Skakania.  Podopieczni przez godzinę mogli dać upust swojej energii. Następnie, po poczęstunku w Ognisku, wszyscy udali się do Teatru Starego na film „Magiczne święta Kacpra i Emmy”. Niedziela była udana,do pełnego, mikołajkowego szczęścia zabrakło tylko puszystego śniegu…

Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” – listopad

W pierwszym miesiącu piątej edycji programu dożywiania „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę”, dzieci z Ogniska zgłębiały temat herbat. Dowiedziały się o ich rodzajach, właściwościach i sposobach zaparzania. Na zajęciach kulinarnych wykonały krówki, jajecznicę z ziołami, deser rafaello z kaszy manny i „jadalne obrazki” m.in. z warzyw.
Przepis miesiąca: krówki
300ml mleka skondensowanego niesłodzonego
150g cukru 
65g masła
Wszystkie składniki rozpuścić w garnku z grubym dnie i gotować na małym ogniu ciągle mieszając – aż masa nabierze bezowego koloru i będzie gęsta. Gotową masę przelać do foremki wyłożonej folią spożywczą – najlepiej małej by dało się ją pokroić w cukierki, folię posmaruj masłem- krówki łatwiej od niej odejdą. Odstawić do przestygnięcia. Formę wstawić do lodówki na kilka godzin. Gdy masa zastygnie pokroić ją w sześciany i powstałe cukierki zawinąć w papier lub celofan.
Smacznego!

Zabawa andrzejkowa

W ubiegły czwartek w Ognisku odbyła się dyskoteka. Poza wspólną zabawą przy muzyce, na dzieci czekał smaczny podwieczorek składający się m.in. z własnoręcznie wykonanych krówek. Każdy chętny Ogniskowicz mógł przebrać się za wybrany zawód. Za najlepsze przebranie przyznano nagrodę. 

 

 

V edycja programu

Fundacji Tesco:

 „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę”

 


Z radością informujemy, że ruszała piąta edycja programu dożywiania Fundacji Tesco „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę”. W czwartek 10 listopada odbyły się zajęcia kulinarne, podczas których dzieci wykonały deser z kaszy manny – rafaello.
W najbliższym czasie w Ognisku zostaną zrealizowane zajęcia tematyczne dotyczące zdrowego odżywiania.

 

Przepis: Rafaello
Składniki: 1 szkl. mleka, 1 szkl. wody, 1/2 szkl. kaszy manny, 5 łyżek cukru (lub więcej), garść migdałów posiekanych, 3 łyżki wiórków kokosowych, kilka kostek białej czekolady.
Wykonanie: Mleko, wodę, cukier zagotować. Dodać kaszę mannę, gotować do zgęstnienia. Lekko przestudzić. Dodać 2 łyżki kokosu i migdały, wymieszać. Czekoladę połamać na mniejsze kawałki. Lekko ciepłą masę podzielić na około 25-30 części. Do każdej wcisnąć kawałek czekolady, uformować kuleczki. Każdą obtoczyć w pozostałych wiórkach kokosowych. Schłodzić około 30 minut w lodówce. Zamiast czekolady można dać migdały/orzechy itp.

 


Zajęcia plastyczne: quilling

Na zajęciach plastycznych dzieci poznały technikę wywodzącą się prawdopodobnie ze starożytnego Egiptu. Nosi ona nazwę quilling i polega na zwijaniu wąskich pasków papieru i przyklejaniu ich na kartkę. Możliwości komponowania jest mnóstwo. Ogniskowicze próbowali różnych metod. Technika przypadła im do gustu więc już planujemy kolejną przygodę z quillingiem.

Wizyta na Cmentarzu w przy ul. Lipowej

3 listopada dzieci odwiedziły najstarszy lubelski cmentarz przy ul. Lipowej. Zapaliły znicze przy pomniku Ofiar Katynia.

Wizyta „u Królowej” w Pałacu Jana III w Wilanowie
29 października dzieci ze Środowiskowego Ogniska Wychowawczego odbyły wycieczkę do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Uczestniczyły w zajęciach poświęconych królowej Marii, żonie Jana III Sobieskiego („Wizyta u królowej”) – zwiedzały, rozwiązywały zagadki, a niektóre miały przyjemność przymierzyć królewskie stroje. Pałac zachwycił wszystkich swoim ogromem i pięknym wystrojem. Uroku dodała złota, jesienna sceneria.
Przed powrotem do Lublina, ogniskowicze wybrali się na pizzę do włoskiej restauracji Quanto Canti.
Mamy nadzieję, że ta bogata, atrakcyjna lekcja historii na długo pozostanie w pamięci najmłodszych.

Wizyta w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt

14 października, z całą reklamówką karmy dla psów i kotów, ogniskowicze wybrali się do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Spotkanie rozpoczęło się wykładem na temat funkcjonowania placówki. Usłyszeliśmy też wiele historii, m.in. o psich bohaterach, czy ludzkiej bezmyślności w opiece nad zwierzętami domowymi. W drugiej części wykładu dowiedzieliśmy się o najgroźniejszych gadach żyjących na świecie. Wysłuchaliśmy kilku opowieści o obecnych, egzotycznych mieszkańcach schroniska. Najbardziej wyczekiwanym przez wszystkich momentem było zwiedzenie obiektu. Pokrzywdzone przez los psy i koty zdobyły serca dzieci.

Wizyta w Galerii Labirynt

21 września, drugi raz w tym roku, odwiedziliśmy Galerię Labirynt. Tym razem wystawa, którą mieliśmy przyjemność obejrzeć, nazywała się „Łyżka na obrazie”. Składała się z kilku ciekawych ekspozycji i wszystkie dokładnie przeanalizowaliśmy wspólnie z zajmującą się nami panią Emilką. Był to świetny trening wyobraźni! Zastanawialiśmy się m.in. co oznacza poduszka owinięta taśmą z kasety magnetofonowej, czy puszka przyklejona do połamanej płyty winylowej. W drugiej części naszej wizyty zostaliśmy zaproszeni na warsztaty plastyczne. Z płyt cd, papierowych talerzyków i wstążek stworzyliśmy kolorowe, niepowtarzalne prace. Niektóre z nich zdobią teraz naszej Ognisko.

Zachęcamy do głosowania na projekt Galerii Labirynt pt. „Latający Labirynt”, który walczy w trzeciej edycji lubelskiego Budżetu Obywatelskiego! Głosowanie odbędzie się w dniach od 1 do 10 października.
Szczegóły na temat projektu: https://obywatelski.lublin.eu/

Wizyta nad Zalewem Zemborzyckim

16 września dzieci z Ogniska wybrały się na piknik nad Zalew Zemborzycki, by złapać ostatnie promienie słońca. W ten sposób żegnały lato i witały (mamy nadzieję, że kolorową i niekoniecznie deszczową) jesień. Poza wylegiwaniem się na kocu i zajadaniem przekąskami, zorganizowano malowanie twarzy. W ruch poszły także piłka, skakanka i kolorowe balony. Wszyscy chętnie bawili się na atrakcyjnym placu zabaw. Na koniec pikniku dzieci zostały zaproszone do wspólnego jesiennego zdjęcia.

Zajęcia kulinarne – leczo

Składniki potrzebne do przygotowania: cukinia, cebula, papryka, pomidory, kiełbaska, olej, sól i pieprz do smaku.
Wykonanie: Warzywa myjemy, obieramy i usuwamy gniazda nasienne, kroimy w grubszą kostkę. Najpierw podsmażamy cebulę na 2 łyżkach oleju, dodajemy kiełbasę i  pozostałe składniki, na końcu dodajemy pomidory. Gotujemy ok. 15 minut.
Doprawiamy do smaku odrobiną soli i pieprzu. Smacznego!

Nowy rok szkolny zaczęliśmy na słodko- wspólnym wyjściem do Cukierni Chmielewskiego. Pogoda dopisała, a wybrane przez nas desery (ptasie mleczko, pączki, rurki z kremem) dały radość dla podniebienia. Mogliśmy jeszcze przez chwilę poleniuchować nie myśląc o pracach odmowych, klasówkach i porannym wstawaniu… Teraz, porządnie zasłodzeni,  jesteśmy gotowi aby stanąć przed  kolejnymi wyzwaniami szkolnymi.

 

„Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” – lipiec

Zakończyła się czwarta edycja programu „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę”.
Ostatni miesiąc był bardzo pracowity. Ogniskowicze wykonali chałwę, sałatkę owocową w misie z arbuza, pastę twarogową z warzywami, deser z serkiem mascarpone i żelki malinowe. Uczestniczyły w zajęciach tematycznych dotyczących zdrowego żywienia. W ogniskowej kuchni nie zabrakło zdrowych przekąsek pod postacią owoców i aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.
Przepis miesiąca: chałwa.
Składniki: półtorej szklanki sezamu, 4 łyżki płynnego lub półpłynnego miodu, kilka kropli ekstraktu z wanilii lub cukier wanilinowy, garść posiekanych, ulubionych bakalii ( orzechy pistacjowe, żurawina, orzechy włoskie czy laskowe).

Wykonanie: Sezam wrzucić na rozgrzaną, suchą patelnię i prażyć aż zrobi się leciutko złoty, nie dłużej, by nie zrobił się gorzki. Zdjąć z ognia i od razu przesypać do innego naczynia. Przy pomocy blendera lub młynka zmielić sezam na proszek. Przesypać do miseczki, dodać miód, bakalie i wymieszać. Masa powinna mieć konsystencję gęstej plasteliny. Przełożyć do plastikowego pojemnika lub uformować wałek i zawinąć go w folię spożywczą. Można opanierować go w siekanych orzechach czy słoneczniku. Wstawić do lodówki na kilka godzin, do stężenia.

„Lato w mieście” III turnus: „Sport – to się opłaca”

Ostatnie dwa tygodnie dzieci  spędziły na sportowo. Nie zabrakło wyjść na basen i zabaw na świeżym powietrzu. Ogniskowicze spróbowali swoich sił w parku linowym nad Zalewem Zemborzyckim. Odwiedzili Lubelski Klub Jeździecki gdzie każdy mógł przejechać się na kucyku. Jedną z atrakcji było także oprowadzenie po stadionie miejskim ,,Arena”.  Dzieci zwiedziły również Muzeum Wsi Lubelskiej. Smakoszom  pizzy niewątpliwą radość sprawiło uczestnictwo w zajęciach w pizzerii Gusto Dominium (pichcenie i oczywiście… degustacja).  Turnus zakończono w Laser City na laserowym paintballu. Wysportowani i szczęśliwi czekamy na nowy rok szkolny. Do zobaczenia we wrześniu!

„Lato w mieście” II turnus: „Przygoda ze sztuką”

Kolejny turnus rozpoczęliśmy pogadanką z funkcjonariuszem policji na temat bezpieczeństwa .  Odwiedziliśmy Wydział Artystyczny UMCS gdzie pod czujnym okiem studentów i pracowników stworzyliśmy ciekawe prace plastyczne.  Nie zabrakło oczywiście wyjścia na basen, które jest jednym z ulubionych elementów naszych uczestników.  Dzieci były w kinie na bajce „Gdzie jest Dory?”. Wolne chwile przeznaczamy na doskonalenie zdolności manualnych- rysujemy, składamy origami,  planowane są konkursy plastyczne z nagrodami. W drugim tygodniu dzieci odwiedziły m.in. Skansen, gdzie wzięły udział w zajęciach sportowych i rękodzielniczych. Turnus zakończył się wizytą i dobrej zabawie w Laser City.

„Lato w mieście” I turnus: „Spotkanie z muzyką”

Rozpoczęliśmy wakacyjne spotkania w ramach Akcji „Lato w mieście”. W pierwszym tygodniu poza zajęciami integracyjnymi i zapoznawczymi odbyły się zabawy z chustą klanzy, zawody sportowe na boisku przy Gimnazjum nr 9, wyjście za basen przy Uniwersytecie Przyrodniczym. Ważnym punktem tego turnusu jest także muzyka. Uczestnicy letniego wypoczynku wzięli udział w warsztatach tworzenia instrumentów muzycznych, odbył się konkurs karaoke.

O bezpieczeństwie w trakcie wakacji opowiedziała pani nadkomisarz z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.
W drugim tygodniu atrakcji także nie zabrakło. Dzieci poza zajęciami sportowymi i wyjściem na basen m.in. zwiedziły Teatr Muzyczny, wzięły udział w zajęciach „Legendy Lublina” oraz bawiły się w Kid`s Clubie. Na zakończenie otrzymały upominki i dyplomy.

„Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” – czerwiec


Wreszcie doczekaliśmy się upragnionych wakacji! W czerwcu w naszej kuchni królowały sezonowe warzywa i owoce. Upichciliśmy sałatkę warzywną na bazie kapusty pekińskiej, makaron z truskawkami, tosty ze szparagami i sałatkę owocową. Koniec roku szkolnego osłodziliśmy sobie pysznym, samodzielnie wykonanym tiramisu.
23 czerwca odbyły się zajęcia pt. „Jedzenie dla najmłodszych” podczas których obejrzeliśmy film m.in. o konserwantach, analizowaliśmy menu kilku lubelskich restauracji, zastanawialiśmy się jak ulepszyć nasze codzienne podwieczorki aby były zarówno smaczniejsze jak i zdrowsze.
Przepis miesiąca: sałatka owocowa z mango, nektarynkami i mandarynkami.
Składniki: mango, nektarynki, mandarynki, banany, jabłka, jogurt naturalny.
Wykonanie: Wszystkie owoce myjemy, obieramy ze skórki i kroimy w kostkę. Łączymy z jogurtem naturalnym, mieszamy. Można posypać rodzynkami.
Smacznego!

Wizyta w Galerii Labirynt

Aby miło i twórczo zakończyć rok szkolny, wybraliśmy się do Galerii Labirynt na wystawę pt. ,,Na opak”. Wyjątkowość wystawy polegała na tym, że mogliśmy dotykać eksponaty- np. obraz z gąbki czy kamyczków. Ciekawym doświadczeniem było przejście przez ciasny tunel, którego wnętrze zostało obszyte kołdrami (dzieci czuły się jak krety w trakcie pracy). Ogniskowiczom podobał się także podest imitujący bicie serca.
Tego dnia podwieczorek zjedliśmy w Ogrodzie Saskim. Nie mogliśmy nie skorzystać z okazji odwiedzenia pawi- wszyscy podziwialiśmy piękne ogony tych ptaków i wprost nie mogliśmy oderwać od nich oczu.

„Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” – maj

W naszej kuchni w maju powstały i zostały szybko zjedzone: ciasto bez pieczenia na bazie miodu i płatków śniadaniowych nesqick, tortille z pastami- jajeczną i twarogową, szaszłyki owocowe i sałatka owocowa. Dzieci zastanawiały się co oznacza zwrot ,”Jestem tym co jem” i jak skutecznie i ciekawie promować zdrową żywność. W ramach zajęć ,”Skąd się bierze pleśń na chlebie?” przeprowadzały kuchenny eksperyment- przez siedem dni ,”hodowały” pleśń. Efekty były zadowalające, ogniskowicze dowiedzieli się jak lepiej dbać o żywność aby unikać częstego wyrzucania jej.
Przepis miesiąca: tortille z pastami- jajeczną i twarogową.
Składniki: Tortilla, jajka, szczypiorek, twaróg, jogurt naturalny, puszka tuńczyka, ogórek, rzodkiewka, sól, pieprz.
Wykonanie: Pasta jajeczna: Ugotowane jajka rozdrabniamy, łączymy z posiekanym szczypiorkiem, pokrojonymi ogórkiem i rzodkiewką. Doprawiamy solą i pieprzem. Pasta twarogowa: twaróg rozgniatamy z jogurtem naturalnym. Dodajemy tuńczyka i pokrojoną w kostkę rzodkiewkę. Doprawiamy solą i pieprzem. Tortille lekko smarujemy jogurtem naturalnym. Nakładamy pasty. Zawijamy w rulon i kroimy na części.

Rodzinny Festyn Zdrowotny

31 maja  Środowiskowe Ognisko Wychowawcze TPD wzięło udział w Rodzinnym Festynie Zdrowotnym  organizowanym przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM Lublin.
Przy naszym stanowisku uczestnicy mogli wykonać obrazek metodą iris folding i nauczyć się sztuczki cyrkowej- kręcenia talerzy.
Atrakcji na festynie było bardzo dużo- zarówno dla najmłodszych (malowanie twarzy, konkursy, zjeżdżalnie itd.) jak i dla dorosłych (badania lekarskie, degustacja dietetycznych potraw).

Festyn na Poczekajce

21 maja braliśmy  udział w pikniku na Poczekajce organizowanym przez studentów lubelskich uczelni. Atrakcji nie brakowało-  występy taneczne, grill, dmuchany zamek, malowanie twarzy i wiele innych. Nasi ogniskowicze chętnie brali udział w proponowanych konkursach i  oczywiście zdobywali nagrody. Pogoda dopisała, wszyscy wrócili do domów w dobrym nastroju.

„Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” – kwiecień
W kwietniu nasi podopieczni przypomnieli sobie zasady savoir-vivre, zarówno te przydatne podczas posiłków, jak i te którymi warto się posługiwać w innych, codziennych sytuacjach w domu, w szkole czy w ognisku. Dzieci poznały ciekawostki na temat rozumienia dobrych manier w różnych krajach i przekonały się, że „co kraj, to obyczaj”.
Przepis miesiąca: delicje.
Składniki: galaretka (smak wedle uznania), paczka biszkoptów, czekolada mleczna, odrobina masła i kakao, opcjonalnie trochę masy krówkowej.
Wykonanie: Galaretki przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, wlać do płaskich naczyń. Po stężeniu, kieliszkiem lub nakrętką od butelki  wyciąć kółeczka. Na tacy rozłożyć biszkopty i każdy delikatnie posmarować masą krówkową . Na biszkoptach układać galaretkowe kółeczka. Czekoladę rozpuścić na słabym ogniu z odrobiną masła i kakao. Polewać biszkopciki. Wstawić do lodówki do całkowitego zastygnięcia.
Smacznego!

27 kwietnia zorganizowane zostało wyjście do Restauracji i Hotelu „Victoria”. Ogniskowicze mieli okazję poznać pracę w tego typu miejscu „od kuchni” zostali oprowadzeni po całym obiekcie. Niewątpliwą atrakcją było wejście na taras widokowy i pyszny poczęstunek.

25 kwietnia gościliśmy na próbach przed koncertem, który odbył się w ramach Akcji „Pomóż Dziecku”. Dzieci miały okazję spotkać się z kabaretem Łowcy.B.


Zajęcia plastyczne
13 kwietnia gościliśmy w naszym Ognisku panią Marzenę i panią Kingę, które udowodniły nam, że wspaniałą pracę plastyczną można wykonać ze wszystkiego. Z plastikowych butelek powstały piękne motyle i kwiaty mogące służyć np. za ozdobę firanki. Planujemy zaprosić panie w przyszłości aby podzieliły się z nami  kolejnymi plastycznymi inspiracjami.

Wieczór kabaretowy

1 kwietnia w Ognisku odbył się długo wyczekiwany Wieczór Kabaretowy. Dzieci dla zaproszonych rodziców i przyjaciół przygotowały występ pt. „Szkoda Babci”, w programie była także loteria, w której można było wygrać zabawne gadżety. Nie zabrakło również szwedzkiego stołu z  poczęstunkiem. Wśród przekąsek znalazły się m.in. wafle kajmakowe z wiórkami kokosowymi wykonane przez najmłodszych. Do każdego wafla dołączono karteczkę z dowcipem. Na koniec spotkania chętne osoby mogły zrobić sobie zdjęcie ze śmiesznymi okularami, wąsami. Wychowankowie Ogniska stanęli na wysokości zadania – wszyscy ładnie odegrali swoje role podczas kabaretu, w czasie Wieczoru funkcjonowała szatnia i recepcja dla gości obsługiwana właśnie przez dzieci.

Na koniec na poprawę humoru:

– Przeczytałeś trylogię Sienkiewicza?
– To trzeba było przeczytać?
– Tak, na dzisiaj.
– O nie, a ja przepisałem…

Wizyta w Centrum Arteterapii

Pod koniec marca Ogniskowicze uczestniczyli w warsztatach integracyjno- teatralnych w Centrum Arteterapii w Lublinie.  Celem zajęć był rozwój kreatywności, podniesienie umiejętności współpracy w grupie, przełamywanie barier, doskonalenie umiejętności aktorskich,  a nade wszystko dobra zabawa. Dzieci pod czujnym okiem prowadzącego, który o teatrze wie wszystko, pana M. Stanowskiego, ćwiczyły występ kabaretowy przygotowywany na 1 kwietnia. Wskazówki były bezcenne, a dzieci nabrały na scenie pewności siebie. Planowany jest drugi wyjazd do Centrum Arteterapii – już nie możemy się doczekać!

„Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” – marzec

W marcu kuchnia pachniała sezamkami, kotletami z parówek, sałatką brokułową z orzechami włoskimi i pastą twarogową z tuńczykiem. Wafle kajmakowe z wiórkami kokosowymi w wydaniu Ogniskowiczów do spróbowania dla wybranych podczas „wieczoru kabaretowego” w piątek, 1 kwietnia.
Przepis miesiąca: sezamki
Składniki: 250g sezamu ,236g cukru, 3 łyżeczki cukru waniliowego, 1 łyżka wody, 20g masła.
Przygotowanie: Sezam podprażyć na patelni bez tłuszczu na złoty kolor. Odstawić na bok. Cukier, cukier waniliowy wsypać do garnka, dodać wodę i skarmelizować na złoty kolor. Na końcu dodać masło i szybko mieszać, aż masło się roztopi. Dodać sezam i wymieszać bardzo szybo. Gotową masę wyłożyć na papier do pieczenia, przykryć drugim kawałkiem papieru do pieczenia i rozwałkować na mniej więcej prostokąt o grubości 0,5 cm. Ściągnąć papier i pokroić masę na prostokąty lub kwadraty dowolnej wielkości.
Smacznego!

Wraz z rozpoczęciem kalendarzowej wiosny, dzieci ze Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD postawiły na aktywność fizyczną. Coraz więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu bawiąc się w ulubione zabawy – berek, zabawa w chowanego czy „powódź” królują. W razie niepogody dzieci chętnie rywalizują w zabawie „tor przeszkód”.

Na zajęciach tematycznych również nie próżnują. Spod rąk naszych podopiecznych wyszły m.in.  wiosenne, świąteczne stroiki, czy styropianowe kwiaty

 Przygotowanie do Świąt

Ferie zimowe w Ognisku

Mimo braku śniegu atrakcji w czasie ferii nie brakowało.

Ogniskowicze mieli okazję brać udział w warsztatach tańca dawnego na Zamku Lubelskim i w zajęciach czytelniczo- plastycznych w Filii nr 2 Biblioteki im. H.Łopacińskiego. Dwa razy udali się na basen. Również dwa razy odwiedzili Teatr H.Ch.Andersena (spektakle „Alicja w Krainie Czarów” i „Czarodziejski flet Mozarta”). Chętni pokazali swoje talenty uczestnicząc w konkursie „Mam Talent”.

Podczas ferii ukazały się trzy numery naszej nowej gazetki „Głos Ogniska”, w której relacjonowano bieżące wydarzenia.

„Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” – luty

W lutym nasi podopieczni przypomniały sobie jak powstają pyszne faworki. Wykonały także ciasto bez pieczenia- jogurtowiec, tosty dietetyczne i sałatkę z sałaty lodowej z wędzonym kurczakiem. W tym miesiącu ogniskowicze pogłębili swoją wiedzę na temat różnych opakowań chroniących żywność.

Na przepis miesiąca wybrano i sałatkę z sałaty lodowej z wędzonym kurczakiem:

Składniki: 1 sztuka sałaty lodowej, kurczak wędzony, 2 ogórki, 2 papryki, pomidorki koktajlowe, 1 mała cebula, 1 puszka kukurydzy konserwowej, ser żółty do posypania, sól, pieprz, majonez.

Wykonanie: Wszystkie warzywa myjemy. Liście sałaty rwiemy na mniejsze części, ogórki, cebulę i paprykę kroimy w kostkę.

Kurczaka rozdrabniamy i łączymy ze składnikami. Dodajemy pomidorki koktajlowe i kukurydzę konserwową. Doprawiamy solą, pieprzem i majonezem. Mieszamy wszystko. Ścieramy na tarce żółty ser i posypujemy całość. Smacznego!

Ferie zimowe w Ognisku

15 lutego nasi podopieczni rozpoczynają ferie zimowe. Zajęcia będą odbywały się w godzinach 10.00 – 14.00.

W programie znajdzie się dużo atrakcji. Nudy z pewnością nie będzie, mimo braku śniegu.

Wśród planów jakie znalazły się na najbliższe dwa tygodnie są m.in.: wyjścia do kina za rogiem na film „Saria”, do kina bajka na film „Rabusie Fistaszków”, do teatru na spektakl „Alicja w krainie Czarów”, warsztaty tańca dawnego na Zamku Lubelskim, zajęcia sportowe a także wyjścia na basen oraz do biblioteki na „Przygody Kota Filemona”.

Tłusty Czwartek

Tłusty Czwartek w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym był pracowitym dniem. Z przygotowanego wcześniej ciasta, dzieci wyrabiały i dzielnie smażyły faworki nie tylko w tradycyjnej formie- na talerzykach pojawiły się także różyczki, serduszka itp.
Wspólne przygotowywanie łakoci w Tłusty Czwartek jest już wpisane w tradycję Ogniska.

„Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” – styczeń 2016

Punktem wyjścia styczniowych zmagań kulinarnych były zajęcia teoretyczne dotyczące roli płynów w żywieniu człowieka. Dzieci poznały kilka ciekawostek na temat znanych i mniej znanych napojów. Później nie pozostało nic innego jak zakasać rękawy i aktywnie uczestniczyć w praktycznych cotygodniowych zajęciach kulinarnych i pichcić pyszne specjały z różnych szerokości geograficznych. Dzieci wykonały m.in. poncz imbirowy według przepisu pochodzącego z Azji i atole- napój kakaowy z Meksyku.

Facebook
Przejdź do treści