Świadczenie wspierające – ścieżka postępowania

Od 1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Świadczenie przyznawać i wypłacać będzie ZUS.

 

1 krok Uzyskanie decyzji o poziomie potrzeby wsparcia (ppw). Decyzję wydaje wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON). W tym celu należy pobrać wnioski papierowe lub ze strony wojewódzkiego zespołu (wzory załączone). Dokumentacja obejmuje; wniosek (ppw) i kwestionariusz samooceny (ppw-k), ponadto należy dołączyć orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oraz decyzję ustalającą przedstawiciela ustawowego lub osoby upoważnionej do reprezentowania osoby z niepełnosprawnością.

Wniosek i kwestionariusz samooceny wypełnia osoba niepełnosprawna lub rodzic/opiekun.

W następnej kolejności oczekujemy na podanie terminu ustalenia poziomu potrzeby wsparcia (ppw), a po przeprowadzeniu czynności oceniających na decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia określoną w punktach. To wszystkie czynności ze strony wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, który wyniki oceny danej osoby prześle do ZUS (KRUS, biur służb mundurowych i in.).

                                                                   UWAGA
1. Przy ustalaniu poziomu potrzeby wsparcia pod uwagę brana będzie m. in. zdolność osoby z niepełnosprawnościami do samodzielnego wykonywania określonych czynności lub zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem w zakresie niepełnosprawności fizycznej, psychicznej, intelektualnej i sensorycznej.
2. Osoby z niepełnosprawnością (opiekunowie) samodzielnie decydują o wykorzystaniu uzyskanej oceny.
3. Złożenie wniosku o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia nie jest obowiązkowe.
4. Procedura uzyskania oceny poziomu potrzeby wsparcia nie łączy się w żaden sposób z koniecznością uzyskania nowego bądź zmiany posiadanego przez osobę niepełnosprawną orzeczenia. Wszystkie uprawnienia wynikające z obecnych orzeczeń pozostają bez zmian.
5. Od decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności przysługuje odwołania do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Wnioski o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia można składać do WZON od 1 stycznia 2024 r. Wnioski można składać także za pośrednictwem powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia wydaje się na taki sam okres, na jaki dana osoba posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, nie dłużej jednak niż na okres 7 lat.

2 krok. Złożenie wniosku o świadczenie wspierające. Po otrzymaniu decyzji WZON osoba z niepełnosprawnością (opiekun) może złożyć do ZUS wniosek o przyznanie świadczenia.
Komu przysługuje świadczenie?
Świadczenie wspierające będzie mogła otrzymać osoba z niepełnosprawnością od ukończenia 18 roku życia posiadająca decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia, w której potrzebę wsparcia określono na poziomie od 70 do 100 punktów, wydaną przez wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności. Do wniosku o świadczenie wspierające nie dołącza się decyzji wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

Wniosek składa się tylko w wersji elektronicznej za pomocą trzech kanałów informacyjnych; platformę PUE ZUS, portal informacyjno-usługowy Emp@tia, strona: empatia.mpips.gov.pl, bankowość elektroniczną, w treści podając nr decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. ZUS udziela wszechstronnych informacji i pomaga w założeniu konta elektronicznego.

Czekając na informację z ZUS o przyznaniu świadczenia wspierającego można uzyskać:

220% renty socjalnej przy uzyskanym poziomie punktów 95-100

180% renty socjalnej przy uzyskanym poziomie punktów 90-94
120% renty socjalnej przy uzyskanym poziomie punktów 85-89
80%   renty socjalnej przy uzyskanym poziomie punktów 80-84
60%   renty socjalnej przy uzyskanym poziomie punktów 75-79
40%   renty socjalnej przy uzyskanym poziomie punktów 70-74

bez żadnego kryterium dochodowego oraz żadnego ograniczenia dotyczącego aktywności zawodowej bądź pobierania świadczenia emerytalno-rentowego przez osobę niepełnosprawną, jak również jej opiekuna. Obowiązują 3 etapy wdrażania:

I etap 2024 rok – dotyczy uzyskania   87-100 pkt ppw

II etap 2025 rok – dotyczy uzyskania  78-86 pkt ppw

III etap 2026 rok – dotyczy uzyskania 70-77 pkt ppw

Uwaga: Powyższy harmonogram nie dotyczy osób z niepełnosprawnościami, na które ich opiekunowie co najmniej w dniu 1 stycznia 2024 r. lub później pobierają dotychczasowe świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna lub świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach – w przypadku takich osób z niepełnosprawnościami uzyskanie przez nie co najmniej 70 pkt w decyzji o poziomie potrzeby wsparcia, już od 1 stycznia 2024 r. będzie uprawniać do otrzymania świadczenia wspierającego.

Świadczenie wspierające przysługuje od miesiąca złożenia wniosku o jego przyznanie na czas ważności decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, tj. do końca miesiąca, w którym upływa termin ważności tej decyzji.

                                                        WAŻNE INFORMACJE

1.Pobieranie świadczenia wspierającego wyklucza możliwość pobierania świadczenia pielęgnacyjnego.

2.Przyznanie świadczenia wspierającego nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Osoby ubiegające się o świadczenie wspierające otrzymają informację o jego przyznaniu.
3.Decyzje administracyjne będą wydawane jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia (uchylenia prawa do świadczenia oraz w sprawach nienależnie pobranych świadczeń). Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do Prezesa ZUS, a następnie skarga do Sądu Administracyjnego.

Podstawa:

  • Ustawa o świadczeniu wspierającym, D.U. 2023 poz. 1429
  • Rozporządzenie MRPiPS w sprawie ustalenia poziomu potrzeby wsparcia, D.U.2023 poz. 2581
  • Rozporządzenie MRPiPS w sprawie wzoru wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wspracia oraz wzoru kwestionariusza samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem,  D.U. 2023 poz. 2732

 

 

Facebook
Przejdź do treści