Ognisko 2013

W listopadzie i grudniu w naszym Ognisku w ramach programu „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” dzieci dowiedziały się m.in. dlaczego lubimy słodycze oraz co to są owoce morskie.
W ramach zajęć kulinarnych przygotowały zdrowe wrapy, sałatkę z tuńczykiem oraz pyszny koktajl truskawkowy. Wybrano również przepis miesiąca.

Kuchnia TESCO: Sałatka z tuńczykiem

Składniki: 1 puszka tuńczyka w kawałkach, białka starte na drobnej tartce z pięciu jaj, żółtka starte na drobnej tartce z pięciu jaj, 20 dag startego żółtego sera, 1 cebula drobno posiekana posolona i posłodzona (przygotować wcześniej), 3/4 kostki pokruszonego białego sera, majonez,
1 puszka groszku

Przygotowanie: składniki układamy warstwowo w przezroczystym naczyniu

 

SMACZNEGO!!!

20 grudnia w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym TPD odbyło się spotkanie wigilijne.

6 grudnia nasi podopieczni wzięli udział w zabawie Mikołajowej zorganizowanej przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin. Zabawa odbyła się na hali MOSiR. Wszystkie dzieci otrzymały od Mikołaja upominki w postaci paczek. Paczkę z prezentami otrzymało również Ognisko. Za wszystko serdecznie dziękujemy.

29 listopada w naszym Ognisku odbyły się tradycyjne Andrzejki. Zabawa rozpoczęła się
od przypomnienia historii zabaw andrzejkowych. Następnie prowadzono tradycyjne wróżby np. układanie butów, ponadto dzieci kręciły butelką, po czym odkrywały gwiazdy z symbolami czy też losowały cukierki z wróżbami… Wszyscy znakomicie się bawili.

W ubiegły piątek nasi podopieczni udali się do sali zabaw Magic Park, gdzie do woli biegali, skakali, wspinali się i zjeżdżali miedzy piłeczkami, linami do wspinaczki i dmuchanymi zamkami. Zabawa była przednia, dzieciaki z chęcią jeszcze tam wrócą.

W tym miesiącu w ramach programu Zdrowo jeść by rosnąć w siłę dzieci wzięły udział
w zajęciach tematycznych „Bakterie i mikroby – podstawowe zasady higieny”, „4 proste kroki
do zdrowych zębów”.

W każdy czwartek w trakcie zajęć kulinarnych uczestnicy programu przygotowują pyszne dania, które później wspólnie degustują. Ostatnio dzieci uczyły się robić naleśniki.

W piątek, 25 października dzieci wzięły udział w warsztatach rękodzieła artystycznego
w „Pracownii Ceramiki i Rękodzieła Artystycznego” przy ul. Złotej w Lublinie.

31 października w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym TPD odbyła się „impreza halloweenowa” Atrakcją były „makabryczne” zabawy, „przerażające” żarty oraz „straszne” jedzenie.

29 października dzieci ze Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD odwiedziły pobliski, najstarszy lubelski cmentarz „Na Lipkach”, czyli przy ul. Lipowej. W związku ze zbliżającym się dniem Zadusznym zapaliły znicze na grobie nieznanego żołnierza.

Poznały jeden z najcenniejszych cmentarzy w Polsce. Ma on wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter, można na nim zobaczyć wiele nagrobków będących cennymi dziełami sztuki rzeźbiarskiej.

Wyjście to było kontynuacją zajęć tematycznych, które odbywają się w naszej Placówce.

Od listopada 2013 do sierpnia 2014 nasza placówka – Środowiskowe Ognisko Wychowawcze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci – będzie brała udział w ogólnopolskim programie dożywiania potrzebujących dzieci „ZDROWO JEŚĆ, BY ROSNĄĆ W SIŁĘ”, prowadzonym przez Fundację Tesco Dzieciom.

Środki na realizację programu „ZDROWO JEŚĆ, BY ROSNĄĆ W SIŁĘ” pozyskiwane są w ramach zbiórki publicznej, prowadzonej w sklepach Tesco na terenie całego kraju. Program Fundacji Tesco Dzieciom w sposób kompleksowy odpowiada na potrzeby naszych podopiecznych
w zakresie dożywiania. Jego celem jest sfinansowanie zakupu żywności dla potrzebujących dzieci oraz ich edukacja w zakresie zdrowego żywienia i poszerzenie umiejętności związanych z higieną, estetyką i przygotowaniem posiłków. Więcej informacji o programie na stronie www.fundacjatesco.pl

Kilka dni temu na profilu społecznościowym facebook pojawiała się informacja, że największym marzeniem chorej, 6-letniej Oliwki jest otrzymanie jak największej ilości kartek urodzinowych. Dzieci ze Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD dołączyly się do akcji i przygotowały „kartki dla Oliwki”, które zostaną wysłane do Oliwki, do szpitala. Życzymy dużo zdrowia.

10 października dzieci przeniosły się w świat swoich rówieśników z XVI wieku, a to za sprawą zajęć edukacyjnych pt. „Renesansowe dzieci, szesnastowieczne misie. O zabawach i obowiązkach dzieci w XVI w.”. Miejscem tych niezwykłych zabaw była Piwnica pod Fortuną. Dzieci bawiły się w detektywów, szukały ukrytych w salach informacji o znajdujących się tam eksponatach oraz porównywały życie kolegów w szesnastym wieku i swoje, ich obowiązki i zabawy.
Okazało się, że wiele zabaw przetrwało do dzisiaj, zmieniły się jedynie używane w nich materiały. Na koniec dzieci mogły zwiedzić wszystkie sale oraz własnoręcznie odbić sobie na pamiątkę pieczęć.

Jak koziołek trafił do herbu Lublina i dlaczego kamień nieszczęścia nieszczęście przynosi?
Te i inne ciekawostki nasi podopieczni usłyszeli na wycieczce „Szlakiem Lubelskich Legend”.
W tej wyprawie towarzyszył im lubelski Koziołek.

W minionym tygodniu dzieci z Ogniska miały dwa wyjścia: w środę były na Zamku lubelskim, gdzie zwiedziły zabytkową Kaplicę Trójcy Świętej, obejrzały nowe przygody smerfów w filmie pt. „Smerfy 2”. Po seansie dzieci otrzymały pamiątkowe gazetki.

W miniony piątek nasze Ognisko odwiedzili dwaj młodzi ludzie, którzy poprowadzili beatboxowy trening twórczości z podopiecznymi Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD. Cykl zajęć nosi nazwę ” Muzyka bez instrumentów „. Uczestnicy zajęć byli zachwyceni
i z powodzeniem próbowali swoich sił w nowej dziedzinie sztuki. Z pewnością powtórzymy
te zajęcia.

W ostatnim tygodniu, w ramach Programu „Akademia Międzypokoleniowa”, podopieczni Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD wraz z babciami i dziadkami uczestniczącymi
w projekcie zwiedzili Teatr Stary oraz trasę podziemną.

W Teatrze Starym dzieci mogły zajrzeć za kulisy, zasiąść na miejscu oświetleniowca czy też poczuć się jak gwiazda zasiadając przed lustrem w garderobie. W pięknie odnowionych wnętrzach,
dzieci poznały niezwykłą historię drugiego z najstarszych teatrów w Polsce.

Podczas zwiedzania trasy podziemnej najbardziej podobała się dzieciom inscenizacja pożaru miasta.

W okresie wakacji podopieczni Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD mieli wiele ciekawych zajęć. Dzięki pięknej pogodzie, dużo czasu spędzały na świeżym powietrzu, w parku Ludowym oraz na spacerach po Lublinie. W ramach akcji „Lato z lekkoatletyką” dzieci wzięły udział w zajęciach sportowych na stadionie Startu. Ponadto kilka razy pływały w basenach
na Słonecznym Wrotkowie. Odbywały się również zajęcia świetlicowe, gry i zabawy.

Od marca w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym TPD ruszył program dożywiania „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” finansowany ze środków Fundacji Tesco Dzieciom.
W ramach programu dzieci biorą udział w zajęciach teoretyczno – praktycznych na temat zdrowego żywienia. Dzieci pod okiem wychowawców będą uczyły się przygotowywać proste potrawy oraz wezmą udział w konkursie na przepis miesiąca.

Zakończyły się ferie, czas wracać do szkoły. W drugim tygodniu dzieci aktywnie uczestniczyły
w zajęciach świetlicowych, wypoczywały na basenie w strefie H2O, w Biblio – obejrzały fantastyczny film Tima Burtona „Alicja w krainie czarów” oraz rywalizowały w turnieju łamigłówek. Na zakończenie odbyło się uroczyste wręczenie nagród.

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca, nasi podopieczni ze Środowiskowego Ogniska Wychowawczego bawili się dobrze, byli w bibliotece multimedialnej , na seansie filmowym Muppety , pływali na basenie, zorganizowali bitwę na śnieżki i konkurs na rzeźbę ze śniegu , dzisiaj będą w Galerii Labirynt na zajęciach artystycznych . Tydzień zakończą zajęciami świetlicowymi. Przyszły tydzień zapowiada się równie ciekawie.

Od 11 lutego do 22 lutego 2013 r. zajęcia w Ognisku odbywać się będą w godzinach 10.00 – 14.00.
W programie zajęć m.in. wyjście na basen, wycieczka i zwiedzanie Biblio, biblioteki multimedialnej, udział w seansie filmowym, warsztaty w Galerii Labirynt oraz wiele innych atrakcji.

Od 21 stycznia do 20 grudnia 2013 r. w Ognisku realizowany jest program „Prowadzenie działań na rzecz dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych
z elementami informacyjno-edukacyjnymi w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych”. Program finansowany jest przez Gminę Lublin.

Z początkiem roku Towarzystwo Przyjaciół Dzieci otrzymało zezwolenie na dalsze prowadzenie Środowiskowego Ogniska Wychowawczego. W związku z tym wprowadzono nowy Regulamin (.pdf)

Facebook
Przejdź do treści