Ognisko 2018

Eksperymenty, czyli fizyka i chemia na wesoło

Wulkan – do kubka wlej wodę, dodaj sodę, mieszaj dopóki się nie rozpuści, następnie wlej ocet i… bum.

Lawa – wlewamy olej do naczynia, dodajemy wodę, a następnie barwnik, na końcu wrzucamy tabletkę musującą.

Tęczowa woda – kolorowe cukierki układamy na talerzyku i zalewamy wodą.

Wędrująca woda – do pierwszej i trzeciej szklanki nalewamy wodę i barwimy na dwa kolory (żółty, niebieski). Zwinięty w paski ręcznik papierowy wkładamy do pierwszej szklanki tak, by jego połowa była umieszczona w drugiej, tak samo robimy z trzecią szklanką, tak by druga połowa ręcznika była w drugiej szklance. Woda wędruje po papierze i przechodzi do drugiej szklanki. 

Pompowanie balona przy pomocy sody i octu – do butelki nalewamy ocet, do balona nasypujemy sodę (ok. 3 łyżeczki).

Szybkim ruchem nakładamy balon z sodą na butelkę.

Gaszenie świeczki z pomocą dwutlenku węgla – zapalamy 3 świeczki i umieszczamy w szklankach. Do dzbanka dodajemy 3 łyżki sody i ocet 1/3 szklanki. Przechylając dzbanek z sodą i octem próbujemy ugasić płomień świeczki. 

Ciecz nienewtonowska – do miseczki wlewamy wodę i dodajemy mąkę ziemniaczaną. Mieszamy. Wody powinno być tyle, aby mieszanina nabrała odpowiedniej konsystencji. Powinna spływać sama z łyżeczki jak gęsta ciecz, ale samą łyżką można też było ją „kroić”. W spoczynku zachowuje się jak zwykła ciecz, ale gdy dostarczymy jej energię np. poprzez nacisk, zachowuje się jak ciało stałe.

Ognioodporny balon – Napełnij balon powietrzem i przytrzymaj go nad ogniem tak, aby można było zobaczyć jak płomień powoduje rozerwanie balona. Następnie drugi napompowany balon wypełnij wodą i przytrzymaj nad świeczką. Tym razem balon nie pęknie, gdyż woda w balonie pochłania ciepło.

Balon trzymający szklanki – do dwóch szklanek nalewamy gorącą wodę i czekamy chwile by się ogrzały, wylewamy wodę ze szklanek i szybko przykładamy je otworem do nadmuchanego balonu. Całość umieszczamy nad miską. Druga osoba polewa balon zimną wodą. Każda ze szklanek zasysa balonik, co sprawia jakby szklanki przyklejały się do niego.

Zajęcia plastyczne w Ognisku
W listopadzie na zajęciach plastycznych dzieci tworzyły „gniotki”.

Dzień Niepodległości

W minionym tygodniu w Ognisku odbyła się pogadanka patriotyczna na temat setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a na zajęciach plastycznych dzieci wykonały prace.

Impreza halloweenowa w Ognisku

Było barrrrdzo strasznie i zabawnie. dzieci biorą udział w wielu konkurencjach m.in. karmienie ciastkiem przeciwnika, krzesełka muzyczne, kalambury, wyzwania balonowego duszka, taniec z miotłą. Na wszystkie stwory i potwory, które stawiły się na naszej zabawie czeka pyszny poczęstunek.

 


Zajęcia plastyczne i eksperymenty w Ognisku
W październiku na zajęciach plastycznych dzieci malowały rosnącymi farbami, jak również dzieci w prosty i przejrzysty sposób poznawały zasady chemii i fizyki. Odbyły się zajęcia pełne eksperymentów.

Jesień w Ognisku

Wrzesień w Ognisku upłynął w atmosferze wakacyjnych wspomnień. Piękna, letnia pogoda sprzyjała licznym spacerom oraz zabawom na świeżym powietrzu. We wrześniu obchodziliśmy Dzień Kropki, w trakcie którego odbyły się „kropkowe zawody” oraz zorganizowaliśmy konkurs Mam Talent, na którym wystąpili wszyscy podopieczni zdobywając uznanie jury. W trakcie zajęć dzieci chętnie udzielały się, wykazując wiedzą i poczuciem humoru potrzebnym w grupowej rywalizacji. Na powitanie jesieni wychowankowie przygotowali piękne ozdoby okienne wykorzystując dary jesieni tj. kasztany, żołędzie i szyszki.

Zapraszamy do Środowiskowego Ogniska Wychowawczego
Wraz ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym Środowiskowe Ognisko Wychowawcze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci serdeczne zaprasza dzieci na bezpłatne zajęcia. Codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00 – 18.00 będzie  czekać na was mnóstwo atrakcji m.in. zajęcia plastyczne  i teatralne, zajęcia krajoznawcze „Ciuchcią przez Europę”. Ponadto w programie  przewidujemy uroczyste obchody Andrzejek, Halloween, Mikołajek i Dnia Dziecka. Oprócz zabawy wspólnie z wychowawcami odrobicie lekcje i przygotujecie się do sprawdzianów. Zapisy odbywają się w naszej siedzibie przy ul. Narutowicza 54. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 81-5323516. ZAPRASZAMY!

Początek roku szkolnego w Ognisku
Drodzy wychowankowie! Zapraszamy Was do Ogniska w poniedziałek 3 września w godzinach 14.00-18.00. Ubranych w uśmiech i wspomnienia wakacyjnych przeżyć zapraszamy do wspólnej zabawy. Chętnie widziane będą pamiątki z wakacji, zdjęcia, pocztówki itp.

Lato w Ognisku

W okresie wakacji Środowiskowe Ognisko Wychowawcze prowadziło zajęcia w godzinach od 10.00 do 14.00. Nasi podopieczni kontynuowali realizację programu Fundacji TESCO „Zdrowo jeść” – 6 edycja, prowadzone były teoretyczne zajęcia i warsztaty kulinarne. Podczas codziennych zajęć dzieci maksimum czasu spędzały na świeżym powietrzu, w parku ludowym, w ogrodzie saskim, na basenie, na placach zabaw. Trzykrotnie wybrali się do kina, byli w parku trampolin i na ściance wspinaczkowej. Teraz w Ognisku trwa przerwa na remonty, naprawy i porządki. Zajęcia rozpoczną się od 3 września wraz z rozpoczęciem roku szkolnego.

Dzień Rodziny

25 maja w naszym Ognisku odbyło sie spotkanie z okazji Dnia Rodziny. Dzieci przygotowały dla rodzin krótką historię „Czerwonego Kapturka”. Później wszyscy wzięli udział w zabawie i konkursach. Było dużo śmiechu. Dziękujemy wszystkim za przybycie. 

Rodzinny Festyn Zdrowotny

Rodzinny Festyn Zdrowotny to jedno z wydarzeń organizowanych przez Miasto Lublin w ramach IV Lubelskich Dni Promujących Zdrowie. 
W programie znalazła się też szeroka oferta zachęcająca do aktywności fizycznej m.in. taniec zumby, pokaz karate, pokaz ćwiczeń fitness oraz rodzinny przejazd rowerowy. Festyn uświetniły występy artystyczne dzieci i młodzieży, dobra muzyka. oraz liczne konkursy na temat profilaktyki zdrowotnej z ciekawymi nagrodami dla zwycięzców. Również Towarzystwo Przyjaciół Dzieci miało swoje stoisko, na którym odbyły się warsztaty kulinarne. Dzieci ze Środowiskowego Ogniska Wychowawczego przygotowały owocową sałatkę. Odbyły się także konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie oraz za udział w imprezie.

Zajęcia kulinarne
Kolejne zajęcia kulinarne poświęcone były nauce lepienia pierogów.

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Rodziny oraz Dniem Matki serdecznie zapraszamy rodziny naszych podopiecznych na spotkanie z tej okazji. Impreza odbędzie się 25 maja 2018 r. o godz. 16.00. W programie m.in. przedstawienie „Czerwony kapturek”, konkursy oraz poczęstunek.

Zajęcia plastyczne i kulinarne

Na ostatnich zajęciach kulinarnych podopieczni z wychowawcami robili sałatkę jajeczną. 
W minionym tygodniu odbyłoy się także kolejne ciekawe zajęcia plastyczne oraz ważne spotkanie z doktorem na temat choroby brudnych rąk.

Zajęcia plastyczne i kulinarne

Od jakiegoś czasu wśród dzieci wielką popularnością cieszą się żelowe „glutki” zwane „SLIME”.  Na ostatnich zajęciach plastycznych postanowiliśmy więc stworzyć własne „glutki” wg poniższego przepisu. Do zrobienia slime potrzebne są składniki: płyn do prania np. persil oraz klej w płynie. Do miseczki wlewamy 2 – 3 łyżki kleju, łyżkę płynu. Wszystko mieszamy i wyrabiamy do czasu uzyskania odpowiedniej konsystencji. W razie potrzeby dolewamy kleju lub płynu.

Na ostatnich zajęciach kulinarnych podopieczni z wychowawcami robili tosty z serem i wędliną,  sałatkę wiosenną oraz tortille z szynką i warzywami. Każde z dzieci było odpowiedzialne za realizację zadania, pamiętając o zasadach bezpieczeństwa i dobrej zabawie. Po ciężkiej i owocnej pracy dania zostały podane na podwieczorek. 

Krajowy Komitet Wychowania Resocjalizującego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci wznowił Kwartalnik „Ognisko” nr 1/2018. Tytuł ten, w dużej mierze tworzony przez Ogniskowiczów, a przeznaczony dla ich kolegów i koleżanek z całego kraju, będzie ukazywał się w formie elektronicznej jako kwartalnik.

Wiosenne spotkanie w Ognisku
Pierwszy dzień wiosny w naszym Ognisku przywitaliśmy uroczystym spotkaniem z rodzicami. Dzieci wspólnie  z rodzicami tworzyły świąteczne pisanki i ozdoby. Po twórczej i owocnej pracy wszyscy zostali zaproszeni na przygotowany przez dzieci poczęstunek.

Lata 80/90

13 marca w Ognisku dzieci uczestniczyły w ciekawych zajęciach poświęconych dzieciństwu lat 80 i 90 – tych. Dzieci oglądały prezentację, słuchały hitów muzycznych i oglądały zdjęcia z tamtych lat. Największa niespodzianka i atrakcja były dla dzieci przedmioty symbolizujące tamta czasy. Każdy mógł wziąć do ręki stary aparat na kliszę, kasetę magnetofonową czy VHS, dyskietkę, walkmana. Dziewczynkom najbardziej spodobały się ubrania. Ciekawym wyzwaniem okazała się próba rozpoznania wychowawców na zdjęciach z przed lat. Po zajęciach dzieci były bardzo zadowolone i pozytywnie zaskoczone.

Zajęcia  z bajkoterapii

14 marca odbyły się zajęcia z bajkoterapii. Zajęcia poprowadziła studentka psychologii, na co dzień wolontariuszka w naszym Ognisku. W trakcie spotkania dzieci wysłuchały bajki pt. „Nowe buty Zosi”, a później rozmawiały o temacie utworu, czyli kłótni rodzeństwa. Uczestnicy uczyli się rozwiązywać konflikty.

Konkurs na książkę kucharską

16 marca odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Jemy zdrowo, kolorowo”. Konkurs polegał na napisaniu przez dzieci, podopiecznych świetlic mini książki kucharskiej. Na konkurs wpłynęły dwie prace. Jury jednogłośnie postanowiło nagrodzić obie świetlice. Uczestnicy konkursu , podopieczni Świetlicy Integracyjnej „RAZEM” oraz Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD spotkały się w piątek i wspólnie odebrały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

Ferie zimowe w Ognisku

Za nami pierwszy tydzień ferii. Na szczęście brak śniegu i zmienna aura nie zepsuła nam zabawy. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji: wystawa „Miasto , którego nie widać” i warsztaty plastyczne w galerii Labirynt, basen, wystawa „Morskie opowieści” w Atrium Felicity, „Arktyczne ferie” w CH Plaza, wystawa „Mebel i zabawka” w Centrum Spotkania Kultur (dzieci podziwiały prace dyplomowe uczniów liceum plastycznego). Ponadto podczas całego tygodnia przypominaliśmy sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, na koniec odbyły się zawody podsumowujące zdobyta wiedzę. Jak zawsze odbywały się zajęcia kulinarne, w trakcie których powstawały przepyszne i zdrowe dania.

Dzień Babci i Dziadka w Ognisku

23 stycznia w Ognisku odbył się Dzień Babci i Dziadka, podczas którego babcie i dziadkowie otrzymali wyjątkowe upominki, efekt pracy eko-warsztatów, w postaci kolorowych mydełek.
Wszyscy mogli też spróbować ciast wykonanych przez najmłodszych, m.in. tiramisu.
W programie były również: występ artystyczny wychowanków (skecz o babci i wnukach) oraz quiz dla babć i dziadków dotyczący slangu młodzieżowego, po którym wyłoniono zwycięzcę – „wporzo-dziadka”.

Facebook
Przejdź do treści