Ognisko 2014

18 grudnia w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym TPD odbył się konkurs kolęd. Impreza zorganizowana dzięki dofinansowaniu ze srodków PFRON.
W konkursie brały udział dzieci niepełnosprawne zamieszkujące w Lublinie zgłoszeni przez inne placowki (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niedowidzących, Zespół Szkół nr 4 w lublinie, Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualna TPD oraz podopieczni Ogniska.
Wystepy były w kategoriach: dzieci same i wystepy rodzinne. Śpiewaniu towarzyszyła miła rodzinna atmosfera. Po rozstrzygnieciu konkursu i rozdaniu nagród odbył sie poczęstunek, łamanie opłatkiem i życzenia świąteczne.
Niespodzianką dla wszystkich było przybycie Mikołaja i prezenty dla wszystkich. Mikołaj przybył ze Śniezynką i wręczanie prezentów odbyło się błyskawicznie. Pożegnalismy Mikołaja zapraszając go za rok, a radości z prezentów nie było końca.

15 grudnia w naszym Ognisku odbyły się warsztaty chemiczne. Zajęcia poprowadziła Pani Iwona Jagła z GENIMUSA.

Celem zajęć było zdobycie wiedzy na temat witamin. Przeprowadzono doświadczenie, w którym wykrywano witaminę C w wybranych produktach.

18 grudnia w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym TPD odbędzie się spotkanie wigilijne podopiecznych oraz ich rodzin.

W programie spotkania przewidziany jest konkurs kolęd „Postaw na rodzinę”, w którym mogą wziąć udział dzieci ze szkoły podstawowej, same lub z rodzicami. Do udziału szczególnie zapraszamy dzieci niepełnosprawne, same i z opiekunami.
Dla każdego uczestnika konkursu przewidziana jest nagroda. Zgłoszenia przyjmujemy do
15 grudnia. Z naszej strony można porać dokumenty zgłoszeniowe.

Plakat (.pdf)
Regulamin konkursu (.pdf)
Karta zgłoszeniowa (.pdf)

5 grudnia do naszego Ogniska zajrzał na moment Mikołaj aby podarować dzieciom paczki ze słodyczami.

Już dawno nie było u nas tak „słodkiego” dnia.

4 grudnia: Dzisiaj w naszym Ognisku zapanowała prawdziwie świąteczna atmosfera. Na początek ubrana została choinka. Potem dzieci przy pomocy foremek tworzyły kruche ciasteczka.

1 grudnia w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym TPD odbyły się słodkie warsztaty. Dzieci otrzymały do ozdobienia po pięć pierników różnej wielkości. Do zdobienia posłużyły im słodkie i kolorowe perełki, lukry, czekoladowe gwiazdki, wiórki kokosowe. Trzeba było się pilnować aby od razy wszystkiego nie zjeść.

W ramach zajęć plastycznych dzieci malowały wytwory swoich działań z warsztatów ceramiki.
Zabawa była przednia.

Konkurs kulinarny – poznajemy smaki i zapachy. W ramach zajęć kulinarnych dzieci biorące udział w programie „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” wzięły udział w konkursie rozpoznawania smaków i zapachów przypraw stosowanych na co dzień w naszych kuchniach.
Czy łatwo rozpoznać cynamon i jak smakuje papryka mielona? Kto ma najlepszy węch?

31 października odbyła się zabawa „Strachy na Lachy – halloween party”. W programie znalazły się:

– konkurs na najlepszy kostium

– upiorne gry i zabawy

– makabryczne makijaże

– potworne jedzenie oraz wiele innych atrakcji.

30 października podopieczni Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD wybrali się
na najstarszy lubelski cmentarz „Na Lipkach”, czyli przy ul. Lipowej. W związku ze zbliżającym się dniem Zadusznym zapalili na grobach znicze, podziwiając niekiedy przepiękne nagrobki będące cennymi dziełami sztuki rzeźbiarskiej. Pochylili się również nad samotnymi pomnikami pokrytymi mchem i patyną czasu.

30 października podopieczni Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD wybrali się
na najstarszy lubelski cmentarz „Na Lipkach”, czyli przy ul. Lipowej. W związku ze zbliżającym się dniem Zadusznym zapalili na grobach znicze, podziwiając niekiedy przepiękne nagrobki będące cennymi dziełami sztuki rzeźbiarskiej. Pochylili się również nad samotnymi pomnikami pokrytymi mchem i patyną czasu.

13 października nasi podopieczni wzięli udział w warsztatach ceramiki, w trakcie których pod okiem instruktora uczyli się toczyć glinę na kole garncarskim. Ponadto samodzielnie wykonywali z gliny figurki sów, aniołków i kotków. Gotowe prace będzie można podziwiać po wypaleniu
w specjalnym piecu.

W ramach realizowanego programu wychowawczo – profilaktycznego pt. „Warto żyć w zgodzie” uczestnicy zajęć podjęli temat używek w kontekście stosowania ich przez młodych ludzi.

W trakcie zajęć poznali historię Marka, którego rodzice palili nałogowo oraz skutkach wdychania przez niego dymu, sportowca Janka, który palił oraz Ewę Zalewę, która próbowała przekonać dzieci, że alkohol to coś wspaniałego.

Dzieci wypowiadały się o skutkach i przyczynach używania alkoholu i papierosów, poznały również skład chemiczny papierosów oraz substancji w nich zawartych na organizm człowieka.

31 sierpnia w ramach Festynu „Bezpieczny powrót do szkoły” wystąpiły podopieczni naszego Ogniska. Zaprezentowały trudną sztukę cyrkową, której uczyły się przez kilka ostatnich miesięcy w ramach zajęć z pedagogiki cyrku

Kuchnia Tesco:

Powidła, dżemy owocowe, ogórki kiszone, konserwową paprykę i wiele innych przetworów poznały podczas sierpniowych spotkań w kuchni dzieci ze Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD z Lublina. Dlaczego robi się przetwory i co jeszcze można zrobić
z zebranych w sierpniu darów natury, to niektóre zagadnienia poruszane w tym miesiącu na zajęciach. Dzieci wiedzą już, że domowe przetwory są zdrowsze niż te dostępne w sklepach, ponieważ zawierają mniej cukru oraz pozbawione są sztucznych składników.

Przepis miesiąca – Sierpień: Racuchy z jabłkami
Składniki: jabłka, mąka, proszek do pieczenia, mleko, cukier, jajka, olej do smażenia, cukier puder.

Przygotowanie: podane składniki wymieszać na gładkie ciasto. Jabłka obrać i zetrzeć na tarce
o grubych oczkach. Na rozgrzany olej nakładać łyżką ciasto a na wierzch jabłka. Smażyć na złoty kolor. Gotowe racuchy odsączyć na ręczniku papierowym. Przed podaniem posypać cukrem pudrem.

25 sierpnia dzieci ze Środowiskowego Ogniska Wychowawczego odwiedziły z panią Agnieszką Grabowską siedzibę Radia eR w Lublinie, przy ul. Jana Pawła II. Zobaczyły redakcję, zajrzały
do studia. Miały możliwość porozmawiać z prowadzącymi program oraz wcielić się w rolę dziennikarzy i nagrać się w studiu nagraniowym. Dziękujemy za wizytę, która była przygotowaniem do Festynu „Bezpieczny powrót do szkoły”. Zaprosiliśmy dziennikarzy oraz słuchaczy Radia eR do udziału w naszej imprezie, która odbędzie się 31 sierpnia w Parku Ludowym.

Po spotkaniu dzieci wzięły udział w zabawie „Dobre wakacje w dobrym towarzystwie”, corocznej akcji organizowanej przez Radio eR oraz Centrum Wolontariatu.


Sałatka grecka: składniki: mix sałat, pomidorki koktajlowe, świeży ogórek, oliwki, ser feta, sos winegret

Przygotowanie: warzywa umyć, pomidory pokroić w ćwiartki, ogórki w plasterki, odcedzić ser
z zalewy, wszystkie składniki wymieszać z sałatą i polać sosem.

Lipiec to miesiąc zdrowych przekąsek. Dzięki zajęciom dzieci dowiedziały się, że najlepsze „przegryzki” między posiłkami to te przygotowane przez nie osobiście i skomponowane ze świeżych warzyw i owoców. Najlepsze na pragnienie w gorące dni okazały się kawałki świeżych ogórków oraz arbuza, zawierają bowiem dużo wody i składników mineralnych, które wytracamy wraz z potem. Pokrojone w słupki czy kawałki warzywa i owoce dzieci pakowały w plastikowe pojemniczki i zabierały na dwór.

 

30 lipca 2014 roku nasze Dzieci pojechały z panią Kierownik Agnieszką Grabowską do Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie aby przekazać, zbierane przez kilka miesięcy, nakrętki.

Tydzień Indiański – w trakcie zajęć dzieci poznały historię i zwyczaje Indian, wykonywały łuki, pióropusze i stroje indiańskie. Podsumowaniem tematu będzie turniej sprawnościowy, podczas którego dzieci będą mogły zdobyć Indiańskie odznaki.

Kuchnia Tesco. Przepis czerwca:

BABECZKI Z OWOCAMI I BITĄ ŚMIETANĄ Z KAJMAKOWĄ NIESPODZIANKĄ

Składniki:

– kruche babeczki

– bita śmietana

– owoce w syropie lub świeże

– masa kajmakowa o smaku orzechowym

– posypka kolorowa

– rodzynki

Tekturowe domki to wspaniała alternatywa na wspaniałe zajęcia na chłodne i mokre dni.
Taka budowla wspaniale inspiruje i pobudza wyobraźnię dzieci.

KUCHNIA TESCO: Przepis kwietnia – Banany w cieście naleśnikowym

Składniki: mąka, mleko, jajka, olej do smażenia, dojrzałe banany, miód.

Z podanych składników robimy ciasto naleśnikowe (konsystencja śmietany), banany obieramy
i kroimy w plastry, następnie moczymy w cieście i smażymy na oleju. Gotowe odsączamy
z tłuszczu na papierze. Podajemy polane miodem.

W kwietniu zrealizowaliśmy zajęcia tematyczne „Dlaczego suche chipsy są tłuste?”.
W trakcie zajęć dzieci w sposób doświadczalny poznały składniki i wartości odżywcze znajdujące się w produktach spożywczych. Podczas badania chrupek i chipsów zbadano zawartość tłuszczów i ich wpływ na organizm.Na zajęciach kulinarnych dzieci wykorzystując dary wiosny, świeże warzywa i owoce wykonały m.in. sałatkę wiosenną, wrapy warzywne, koktajle owocowe
i babeczki.

 

KUCHNIA TESCO: Przepis marca – SAŁATKA Z MAKARONEM

Składniki: 300 g ugotowanego makaronu, czerwona cebula, kukurydza, 3 kiszone ogórki, natka pietruszki, sól, pieprz i majonez.
Przygotowanie: cebulę pokroić w piórka, ogórki w paski. Połączyć wszystkie składniki, doprawić solą i pieprzem, na koniec dodać 2 łyżki majonezu. Całość posypać posiekana natką.

 

Chyba nie ma dziecka, które nie lubiłoby tego dania. Można je bowiem podawać na różne sposoby np. z serem, dżemem lub kremem czekoladowym. To oczywiście znane nam wszystkim NALEŚNIKI. Tym razem uczestnicy programu „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” postanowili podać ich amerykańską wersję czyli tzw. pancakes. Pyszne placuszki podane zostały z sosem czekoladowym, który zastąpił tradycyjny syrop klonowy.

W ubiegłym tygodniu dzieci poznawały smak domowych i własnoręcznie robionych lizaków malinowych. Każde dziecko z pomocą rodzica jest w stanie samodzielnie takiego lizaka przygotować. Potrzebne są tylko dwa składniki: sok malinowy i cukier, które rozpuszcza się
w garnku na wolnym ogniu tworząc malinowy karmel. Gotowy karmel wylewa się na papier do pieczenia, po czym wkłada się patyczek i gotowe. Po kilku minutach lizak jest gotowy.
Jest przy tym dużo zabawy i śmiechu, zwłaszcza, że tworząc karmelowe wzorki należy się spieszyć. Pamiętajcie, że karmel dość szybko zastyga. Takie domowe lizaki są na pewno zdrowsze niż te ze sklepu, a i satysfakcja z pracy o wiele większa.

 

Zazieleniło się w naszym Ognisku. W ramach programu dożywiania „Zdrowo jeść, by rosnąć
w siłę” dzieci zasadziły mini ogródek ziołowy, w którym znalazły się m.in: mięta, bazylia czy majeranek.

Od 3 lutego do 30 marca 2014 r. podopieczni Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD biorą udział w projekcie „Ogniskowi sztukmistrze”, podczas którego uczestniczą w warsztatach
z pedagogiki cyrku. W trakcie zajęć dzieci uczą się m.in. żonglować chustami i piłeczkami, rozkręcać talerze i diabolo. Uczestnicy mają okazję zapoznać się z różnymi rekwizytami, spośród których będą mogli wybrać swój ulubiony. Realizacja zajęć możliwa jest dzięki otrzymaniu dofinansowania z programu grantowego „Bank Dziecięcych Uśmiechów” Fundacji WBK Bank Zachodni.

KUCHNIA TESCO:

Nasza „ogniskowa” kuchnia działa prężnie. W ramach zajęć „Wyciskamy zdrowie” dzieci przygotowywały pyszne owocowe i owocowo – warzywne soki oraz koktajle. W trakcie zajęć toczyły się rozmowy o wpływie witamin na zdrowie człowieka, dzieci odczytały listy od witamin
i opowiadały o swoich ulubionych owocach i warzywach. Podczas przygotowywania soków uczestnicy zajęć zapoznali się z działaniem sokowirówki i blendera oraz wyciskacza do owoców. Jak zawsze w trakcie pracy było bardzo wesoło.

Przepis lutego

KOKTAJL JOGURTOWO – TRUSKAWKOWY Z BANANEM I KIWI

Składniki: jogurt naturalny, 4 banany, 4 kiwi, mrożone truskawki.

Przygotowanie tego pysznego i zdrowego koktajlu jest naprawdę proste. Wystarczy zmiksować wszystkie owoce i dodać do nich jogurt. Jako dekoracji możecie użyć listków mięty. Ten i inne koktajle możecie przygotowywać ze swoich ulubionych owoców.

SMACZNEGO!!!

Ogniskowa kuchnia pracuje pełna parą, dzieci z zapałem tworzą nowe, ciekawe i zdrowe dania.

Styczeń w kuchni naszego Ogniska zaowocował w wiele znakomitych pomysłów na słodkie specjały. Dzieci robiły ciasteczka, kisiele i owocowe szaszłyki. Przepisem miesiąca zostały „OWOCOWE PATYCZKI”, czyli prościej mówiąc owocowe szaszłyki. Każdy z uczestników mógł wybrać swoje ulubione owoce i dowolnie skomponować potrawę.

Kuchnia TESCO: Owocowe patyczki
Składniki:

– ulubione owoce, my wybraliśmy: banany, mandarynki, kiwi, melon, świeży ananas

– patyczki do szaszłyków

Wykonanie jest dziecinnie proste. Umyte owoce obieramy i kroimy na małe kawałeczki ( przy większych owocach przyda się pomoc osoby dorosłej), które następnie nadziewamy na patyczki

SMACZNEGO!!!

KUCHNIA TESCO:

Nasza „ogniskowa” kuchnia działa prężnie. W ramach zajęć „Wyciskamy zdrowie” dzieci przygotowywały pyszne owocowe i owocowo – warzywne soki oraz koktajle. W trakcie zajęć toczyły się rozmowy o wpływie witamin na zdrowie człowieka, dzieci odczytały listy od witamin
i opowiadały o swoich ulubionych owocach i warzywach. Podczas przygotowywania soków uczestnicy zajęć zapoznali się z działaniem sokowirówki i blendera oraz wyciskacza do owoców. Jak zawsze w trakcie pracy było bardzo wesoło.

 

Przepis lutego

KOKTAJL JOGURTOWO – TRUSKAWKOWY Z BANANEM I KIWI

Składniki: jogurt naturalny, 4 banany, 4 kiwi, mrożone truskawki.

Przygotowanie tego pysznego i zdrowego koktajlu jest naprawdę proste. Wystarczy zmiksować wszystkie owoce i dodać do nich jogurt. Jako dekoracji możecie użyć listków mięty. Ten i inne koktajle możecie przygotowywać ze swoich ulubionych owoców.

SMACZNEGO!!!

 

Ogniskowa kuchnia pracuje pełna parą, dzieci z zapałem tworzą nowe, ciekawe i zdrowe dania.

 

Styczeń w kuchni naszego Ogniska zaowocował w wiele znakomitych pomysłów na słodkie specjały. Dzieci robiły ciasteczka, kisiele i owocowe szaszłyki. Przepisem miesiąca zostały „OWOCOWE PATYCZKI”, czyli prościej mówiąc owocowe szaszłyki. Każdy z uczestników mógł wybrać swoje ulubione owoce i dowolnie skomponować potrawę.

Ferie zimowe 2014 w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym:

Między 20 a 31 stycznia zajęcia odbywają się między 10.00 a 14.00. W trakcie ferii dzieci uczestniczą w warsztatach z pedagogiki cyrku, podczas których uczą się żonglować chustami i piłeczkami, rozkręcać talerze i diabolo. Warsztaty odbywają się w Szkole Podstawowej nr 7 w Lublinie.

Odbywają się wyjścia na basen, do teatru, do parku.

Rozstrzygnięto konkurs platyczny na portret babci i dziadka, wręczono nagrody

W siedzibie Środowiskowego Ogniska Wychowawczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Lublinie realizowany jest w dniach od 2 stycznia do 19 grudnia 2014 roku program: „Prowadzenie działań na rzecz dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych z elementami informacyjno-edukacyjnymi w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych”.

*Program finansowany jest przez Gminę Lublin, Wydział Zdrowia, w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zgodnie z umową nr 451/ZSS/13.

Zajęcia prowadzone będą przez Panią Agnieszkę Grabowską.

Facebook
Przejdź do treści