Ognisko 2017

2017

Grudzień w Ognisku
Grudzień był bardzo pracowitym miesiącem dla naszych podopiecznych. Przygotowania do przedstawienia i spotkania opłatkowego, ubieranie choinki, pisanie listów do Gwiazdora zajmowały dużo czasu i energii.
15 grudnia odwiedziliśmy panie z Wielopokoleniowego Klubu Wolontariatu i wraz z nimi przygotowywaliśmy papierowe choinki dla chorych oraz rozmawialiśmy o świątecznych tradycjach.
19 grudnia nagrodzone zostały wszystkie wcześniejsze trudy. Dzieci otrzymały wymarzone prezenty. Radości było co nie miara. A już następnego dnia dzieci wybrały się do Regionalnego Muzeum Cebularza aby poznać historię tego niezwykłego lubelskiego przysmaku.

Rodzinny konkurs kulinarny – wyniki

8 grudnia 2017 odbył się Rodzinny Konkurs Kulinarny, do którego zostały zaproszone dzieci wraz z rodzinami, pracownicy i wszyscy sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. 

Konkurs polegał na przygotowaniu dowolnego ciasta lub ciasteczek. Jury w składzie: Pani Wiceprezes Iwona Łysakowska, Pani Kierownik Agnieszka Godula, Pani Beata Jasińska i Pan Krzysztof Leszczyński oceniało nie tylko smak, ale i walory estetyczne deserów. Spośród siedmiu zgłoszonych ciast wyróżniono trzy miejsca:
1. miejsce: Rodzina Państwa Piaseckich (sernik)
2. miejsce: Rodzina Państwa Adasik (makowiec japoński)
3. miejsce: Rodzina Państwa Zarzyckich (tarta)

Spotkanie z psychologiem

22 listopada w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym TPD odbyło się spotkanie z psycholog, Panią Anią Kara. Zajęcia poświęcone były wyrażaniu i rozpoznawaniu emocji oraz radzeniu sobie ze złością. 
W trakcie spotkania dzieci aktywnie brały udział w dyskusji. Nie obyło się bez zabawnych i śmiesznych sytuacji, co widać było po minach uczestników.

Wizyta w SkyParku

17 listopada nasi milusińscy odwiedzili Sky Park w Galerii Olimp. Tam po krótkiej rozgrzewce mogli wyszaleć się na ściankach wspinaczkowych. Każdy mógł się sprawdzić i przełamać swoje lęki. Było głośno i radośnie.


„Zdrowo jeść” to program zajęć, które pozwalają dzieciom poznać zasady zdrowego odżywiania. Na listopadowych zajęciach kulinarnych dzieci powstała m.in. nadziewana twarożkiem papryka.

Wizyta na cmentarzu

31 października podopieczni Ogniska wraz z wychowawczynią udali się na pobliski cmentarz przy ul. Lipowej, aby zapalić światła na opuszczonych grobach i w skupieniu zastanowić się nad procesem przemijania i upływającym czasem. W trakcie spaceru dzieci rozmawiały o swoich rodzinach i wspominały bliskich, którzy odeszli.

 

Impreza halloweenowa

27 października w naszym Ognisku odbyła się zabawa z okazji Halloween. Sale zostały pięknie udekorowane a na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Leśny Dziad wraz z Mumią (Pani Asia i Pani Agnieszka) przygotowali dla nich wiele ciekawych wyzwań i strasznych zadań do wykonania. Rozświetlona lampionami sala oraz mroczna muzyka dopełniały mroczny charakter imprezy. Wśród atrakcji były muzyczne „elektryczne” krzesełka, karmienie z zasłoniętymi oczami przeciwników, spotkanie z mumią, „coś”, czyli zadania w balonach oraz „Wywiad z wampirem” – quiz wiedzy straszliwej… W trakcie zabawy na uczestników czekał smaczny i straszny poczęstunek pieszczotliwie zwany „Kolacją u Adamsów”. W konkursie na najbardziej oryginalne przebranie zwyciężyła Iga i jej makabryczny makijaż.

Jesień w Ognisku

Jesień na dobre zawitała do naszego Ogniska.
We wrześniu i w październiku dzieci wraz z wychowawcami realizują tematy związane z jesienią i zmianami zachodzącymi w przyrodzie. Powstały prace z darów jesieni, liści i kasztanów.
Dzieci poznałz metody efektywnego uczenia się, konstruktywnego komunikowania i aktywnego słuchania, ponadto prowadzone są zajęcia rozwijające zainteresowania czytelnicze i przyrodnicze.
Na zajęciach plastycznych powstawały laurki dla przyjaciela, portrety zwierzaków oraz kodeks prawdziwego przyjaciela. Od października w Ognisku rozpoczęliśmy realizacje VI edycji programu Fundacji Tesco Dzieciom „Zdrowo jeść”, w trakcie którego kontynuować będziemy zajęcia dotyczące zdrowego stylu życia. 

 


„Zdrowo jeść” – VI edycja

Ogólnopolski Program Dożywiania Potrzebujących Dzieci „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” Fundacja Tesco Dzieciom realizuje od 2012 roku. Skierowany jest on do podopiecznych dziennych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Rocznie obejmuje pomocą blisko tysiąc dzieciaków z środowisk zagrożonych zjawiskiem wykluczenia społecznego oraz problemem niedożywienia.

Działania podejmowane w ramach programu ukierunkowane są na pomoc socjalną i edukację. Każda z placówek biorących udział w programie otrzymuje od Fundacji Tesco Dzieciom dotację celową przeznaczoną na zakup żywności oraz niezbędnego wyposażenia kuchennego, które ma służyć do higienicznego i estetycznego przygotowywania posiłków. Bardzo ważną kwestią w prowadzeniu programu jest aktywny udział dzieci – są one nie tylko beneficjentami pomocy, ale również jego organizatorami. Podopieczni świetlic biorą udział w komponowaniu jadłospisu, zakupach i przygotowaniu posiłków – dzięki temu mają szansę na praktyczne nabywanie niezbędnej wiedzy na temat racjonalnego żywienia oraz kształtują swoje pozytywne postawy społeczne.
Ponadto dzieci i młodzież biorą udział w zajęciach edukacyjnych o tematyce zdrowego odżywiania i trybu życia. Zajęcia te przeprowadzają wychowawcy placówek, w oparciu o materiały edukacyjne udostępnione przez naszą Fundację.
Program finansowany jest ze środków pochodzących ze zbiórki publicznej prowadzonej na terenie sklepów Tesco w całym kraju oraz ze środków własnych Fundacji Tesco Dzieciom.

„Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” – podsumowanie V edycji programu

W ciągu 9 miesięcy piątej edycji programu „Zdrowo jeść, by rosnąć w się” w placówce odbyło się 7 zajęć tematycznych z wykorzystaniem takich form jak prezentacje multimedialne, pogadanki, zagadki, ćwiczenia w grupach. Dzięki bogatym zasobom produktów spożywczych, co tydzień przeprowadzano warsztaty kulinarne na których dzieci wykonywały smaczne potrawy. Nasi wychowankowie codzienne otrzymywali smaczny podwieczorek- łącznie wydano 3 700 posiłków. Ciekawymi wydarzeniami były zajęcia prowadzone przez pracownika piekarni (zakończone degustacją cebularza) oraz warsztaty z pszczelarzem na których każdy mógł spróbować pysznego miodu.

W lutym, we współpracy z pobliską miejską biblioteką publiczną z oddziałem dziecięcym zorganizowano konkurs plastyczny
pt. „Danie jak z obrazka” adresowany do uczniów szkół podstawowych. Na uroczystym rozstrzygnięciu w bibliotece zaprezentowano uczestnictwo placówki w programie dożywiania.

Niewątpliwym sukcesem było otwarte spotkanie „Domowe spa na Dzień Matki” podczas którego licznie zgromadzone, nie tylko mamy, ale i siostry oraz babcie podopiecznych, poszerzyły swoją wiedzę na temat domowej pielęgnacji urody. Zaproszona specjalistka zaprezentowała również przykładowy makijaż dzienny. Nie obyło się bez prezentów dla mam. Dzieci wręczyły im własnoręcznie wykonane kule do kąpieli.

Dla naszych podopiecznych ważnym wydarzeniem były wystawienie przedstawienia przed szeroką publicznością na festynie rodzinnym. Dzieci nie tylko nabyły umiejętności aktorskich, ale także poszerzyły wiedzę dotyczącą witamin i promocji zdrowego stylu życia.

Nowy rok szkolny rozpoczęty

Wraz z pierwszym września rozpoczęliśmy w naszym Ognisku nowy rok szkolny. Pełni energii po zakończonych wakacjach wspólnie zaczynamy przygodę z nowymi obowiązkami, co doskonale widać po wystroju naszej sali. Wszystkim naszym podopiecznym życzymy samych sukcesów oraz wielu miłych chwil w naszym gronie.

„Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” – drugi semestr

W marcu rozpoczął się drugi semestr piątej edycji programu dożywiania „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” Fundacji Tesco Dzieciom.
7 marca w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym odbyły się zajęcia dotyczące suplementów diety. Dzieci, rozwiązując różne zagadki i oglądając krótki film, dowiedziały się, czym są suplementy, dla kogo są przeznaczone i jak mądrze je stosować. W tym miesiącu w ramach zajęć kulinarnych ogniskowicze wykonali m.in. roladki z tortilli, deser budyniowy na krakersach i sałatkę z serem pleśniowym i kiełkami. Czekamy na kolejne kulinarne wyzwania!

Wiosna w Ognisku

Nastał marzec a z nim pojawiły się pierwsze oznaki wiosny. Również w Ognisku na naszych tablicach zawitała wiosna. Ponadto zaczęły się przygotowania do wystawienia przedstawienia „Witaminki dla księżniczki Marcelinki”.

„Danie jak z obrazka” – konkurs plastyczny”

24 lutego w Miejskiej Bibliotece im. Hieronima Łopacińskiego przy ul. Głębokiej 6 odbyło się spotkanie w celu rozstrzygnięcia konkursu plastycznego „Danie jak z obrazka”. Konkurs został zorganizowany przez Środowiskowe Ognisko Wychowawcze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Lublinie w ramach programu dożywiania „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę”.
Na konkurs wpłynęło 17 prac, spośród których jury wybrało zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych oraz jedno wyróżnienie. Ponadto każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz pamiątkowe przypinki i odblaski. 

Zwycięzcy w kategorii klas I-III:
I miejsce – Zuzanna Wrona
II miejsce – Marcin Urawski
III miejsce – Jadwiga Ciesielska

Zwycięzca w kategorii klas IV-VI:
I miejsce – Karolina Worku
Wyróżnienie – Zuzanna Krzyżanowska

Wszystkie prace można obejrzeć w siedzibie biblioteki przez najbliższy tydzień. Serdeczne podziękowania składamy Pani kierownik Anecie Kuśmierz oraz Pani Basi z biblioteki za udostępnienie miejsca na galerię oraz pomoc w realizacji konkursu.

Ferie zimowe w Ognisku:

Pierwszy tydzień ferii upłynął w bardzo miłej atmosferze. Pogoda dopisała więc można było spacerować i podziwiać piękną zimę, lepić bałwana i rzucać się śnieżkami. 
Ponadto uczestnicy zajęć obejrzeli niezwykły spektakl w Teatrze im. Ch. H. Andersena pt: „Alicja w krainie czarów” oraz wysłuchali koncertu w wykonaniu dwóch dziecięcych orkiestr dętych, który odbył się w Filharmonii Lubelskiej. Na miejscu odbywały się zajęcia plastyczne, kulinarne oraz gry i zabawy integracyjne. Przed nami drugi tydzień atrakcji.

Drugi tydzień ferii upłynął pod znakiem przygody. dzieci nie zważając na silny mróz wybrały się na wycieczkę do Dąbrowy, by tam szukać tropów zwierząt i uczyć się jak pomagać zwierzętom zimą. W Muzeum Historii Miasta Lublina nasi milusińscy mieli okazję poznać tajemnice Bramy Krakowskiej oraz samodzielnie wykonać jej obraz. W międzyczasie do naszej siedziby zawitała Pani Urszula Jurycka z piekarni Emark aby poopowiadać o naszym regionalnym przysmaku, czyli cebularzu. Nie obyło się oczywiście bez degustacji. Na zakończenie dzieci zwiedziły Arenę Lublin.

Facebook
Przejdź do treści